Tygodnik DB2010

Festiwal Tradycji Górniczych

 

Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu to pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę zorganizowany festiwal, celebrujący tradycje górnicze. To wyjątkowe święto rodzinne i nowy produkt promocyjny Wałbrzycha, łączący tradycję i nowoczesność, odbywające się w nowoczesnych przestrzeniach zabytkowej Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.

Pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w 2015 roku nadała zupełnie nowy wymiar wałbrzyskiemu górniczemu świętu, obchodzonemu tradycyjnie w dniu świętej Barbary 4 grudnia. Bogaty program Festiwalu, zaangażowanie ogromnej liczby osób w jego organizację i wielka mobilizacja wolontariuszy sprawiły, że pierwsze dni grudnia były w Wałbrzychu wyjątkowo gorące.

Program Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2016 w Wałbrzychu przygotowaliśmy tak, aby każdy znalazł w nim dla siebie ciekawą propozycję. Specjalna Biesiada Górnicza dla Uczniów to najlepsza okazja do przekonania się najmłodszych czym są tradycje górnicze. Tradycyjna Karczma Piwna to program tylko dla panów a Babski Comber to propozycja tylko dla pań. Biesiadne jadło, specjalne aranżacje kopalnianych przestrzeni, bogaty program artystyczny i świetna zabawa – to podstawa zarówno Karczmy Piwnej jak i Babskiego Combra.

Rockowego pazura nada Festiwalowi specjalny, barbórkowy koncert śląskiego zespołu Oberschlesien. To oferta dla młodych duchem, niezależnie od wieku!

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grach i zabawach o tematyce górniczej, które będą odbywać się w wyjątkowej przestrzeni Kuźni Maszyn, gdzie każdy poczuje się jak prawdziwy górnik, a na zakończenie będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Supergórnikem – bohaterem górniczej wyobraźni!

Kopalniana kawiarnia Sztygarówka w trzy festiwalowe wieczory zamieni się w typowo biesiadną przestrzeń, w której każdy będzie mógł napić się piwa ze specjalnie zaprojektowanych kufli, skosztować typowego biesiadnego jadła i wspólnie pośpiewać biesiadne pieśni.

W dniu świętej Barbary odbędą się tradycyjne, miejskie uroczystości: msza święta w kościele pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w samym centrum miasta, uroczysta Parada Górnicza z Orkiestrą Górniczą, która przejdzie głównymi ulicami Wałbrzycha pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Dodatkową atrakcją będzie Parada Barbar – przejście pań o imieniu Barbara.

Dodatkową atrakcją będzie Jarmark Barbórkowy z bogatą ofertą rozgrzewających smakołyków, łakoci i pamiątek.

Zapraszamy do Wałbrzycha! 2-4 grudnia 2016

***

– W związku z uroczystymi obchodami „Barbórki”, dnia 4 grudnia w godzinach od 13.00 do 14.30 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. W godzinach tych kolumna uczestników uroczystości  poruszać się będzie następującymi ulicami: Moniuszki, Rynek, Gdańska, pl. Magistracki, Słowackiego, Barlickiego, al. Wyzwolenia pod  Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Prosimy wszystkich mieszkańców Miasta o wyrozumiałość i zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach – mówi Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

(RED)

festiwal-tradycji-gorniczych

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej