Tygodnik DB2010

Mieszkańcy obronili rzeźbę

Prezydent Roman Szełemej wstrzymał przeniesienie jednej z rzeźb z parku w dzielnicy Rusinowa. Decyzja ta jest pokłosiem licznych protestów mieszkańców tej dzielnicy Wałbrzycha, którzy nie chcieli zgodzić się na zabranie rzeźby „Kobiety”.

 

W poniedziałek od rana mieszkańcy Wałbrzycha, głównie dzielnicy Rusinowa, prosili naszą redakcję o pomoc w powstrzymaniu akcji przeniesienia jednej z rzeźb z parku w Rusinowej.

– 26 listopada, w godzinach porannych, ekipa wysłana przez urzędników miejskich przyjechała do parku Rusinowa i ustawiła drewniany szkielet wokół rzeźby „Kobiety” autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Rzeźba ta – podobnie jak pozostałe z terenu parku, stoi tam od 1976 roku i została stworzona na okoliczność wystawy rzeźb plenerowych (największej w Europie po dziś dzień). Szkielet ustawiono w celu transportu rzeźby w nowe miejsce – jak się dowiedzieliśmy ma stanąć na Rondzie im. Wałbrzyskich Twórców przy ul. Wysockiego. (…) Jesteśmy wściekli, nie rozumiemy tej decyzji! Ta rzeźba jest elementem krajobrazu, integralną częścią tego parku, lokalną atrakcją. To miejsce stanowi naszą tożsamość, jak napisała jedna z mieszkanek: tu chodzi o przynależność, tradycję, sentymenty i piękno krajobrazu, któremu rzeźby dodawały uroku i specyfiki miejsca. Swego rodzaju „patriotyzm” dzielnicy z naszej strony, proste jak nasze Słońce – czytamy w liście do redakcji, podpisanym przez Monikę Kot.

Na stanowczy protest mieszkańców Rusinowej szybko zareagowały władze Wałbrzycha.

– Mając na uwadze wolę mieszkańców dzielnicy Rusinowa, prezydent Roman Szełemej podjął decyzję o pozostawieniu na miejscu i nie przenoszeniu z parku w Rusinowej na rondo Wałbrzyskich Twórców rzeźby “Kobiety” – poinformował Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców dzielnicy Rusinowa oraz miłośników rzeźb w tamtejszym parku.

– Inicjatywa środowisk twórczych związana z chęcią szerszej ekspozycji wybranych rzeźb w przestrzeni miejskiej w innych częściach miasta nie będzie realizowana, a prezydent – oprócz pozostawienia rzeźby na dotychczasowym miejscu – deklaruje także odnowienie galerii rzeźb plenerowych. W planach miasta są działania związane zarówno z odrestaurowaniem rzeźb, jak również rewitalizacją samego parku – dodaje Arkadiusz Grudzień.

(RED)

 rzeba-kobiety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezydent Wałbrzycha wstrzymał przeniesienie rzeźby i zapowiedział rewitalizację całego parku w Rusinowej.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej