Tygodnik DB2010

Karolinka czeka na szpik

Karolinka ma 2,5 roku i wraz z rodzicami mieszka w Wałbrzychu. Jest bardzo żywym i towarzyskim dzieckiem. Uwielbia bawić się z rówieśnikami i wraz z mamą chodzić na stację kolejową i oglądać przejeżdżające pociągi. W przyszłości chciałaby zostać kolejarzem jak tata. Niestety, od września 2016 roku mała Karolcia zmaga się z zespołem mielodysplastycznym, który charakteryzuje się niewłaściwym rozrostem komórek krwi.

 

Aby Karolcia mogła powrócić do zdrowia i zrealizować swoje marzenie, konieczne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Obecnie trwają poszukiwania „genetycznego bliźniaka” Karolci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 28 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Karolinki i innych potrzebujących, rodzina i przyjaciele pacjentki postanowili zorganizować akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

– Może to właśnie Ty zostaniesz naszym bohaterem i uratujesz życie Karolci? – mówi Elżbieta, mama Karolinki.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w trzech lokalizacjach: 19 i 20 listopada 2016 r. w godzinach 10.00 – 20.00 w galerii handlowej przy ul. 1 Maja 64 w Wałbrzychu oraz w Tesco przy ul. gen. Józefa Łączyńskiego 44 w Szczawnie-Zdroju, natomiast 26 listopada 2016 r. w godzinach 10.00 – 15.00 na Wydziale Zarządzania i Administracji WSZIP przy ul. 1-go Maja 131 w Wałbrzychu oraz na Wydział Nauk Społecznych i Zdrowia WSZIP przy ul. Wrocławskiej 10 w Wałbrzychu.

– Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS, która prowadzi akcję, pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent – dodaje Renata Rafa z Fundacji DKMS.

(RED)

 karolinka-dkms

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej