Tygodnik DB2010

Czy Komunalnik wypełnia swoje zadania?

Od 2 listopada do naszej redakcji ciągle napływają informacje od mieszkańców Wałbrzycha, skarżących się na brak pojemników na odpady lub na brak odbioru odpadów przez firmę Komunalnik. Przedstawiciele firmy zapewniają, że natychmiast reagują na zgłoszenia, a władze miasta apelują o cierpliwość.

 

Zgłoszenia od naszych Czytelników dotyczyły między innymi ulic: Piłsudskiego 44, Hirszfelda 8-17, Batorego 86, Gagarina (koło ogródków), Broniewskiego 12, Aptekarskiej, Osiedla Górniczego (sklep ABC), Paderewskiego 7 (w podwórku), al. Wyzwolenia 57, pl. Tuwima (pod tunelem), Ratuszowej 4-6, Grodzkiej 11. A już 3 listopada na Facebooku zostało utworzone wydarzenie pod nazwą: Czy Komunalnik wypełnia swoje zadania?

– Drodzy Wałbrzyszanie, proponuję rzetelnie podejść do tematu i zweryfikować jak wyglądają pojemniki na śmieci i teren wokół nich w różnych miejscach Wałbrzycha. (…) Prosimy o wstawianie zdjęć z waszych ulic. Pod każdym zdjęciem proszę podać miejsce i datę wykonania. Tym sposobem sprawdzimy, czy faktycznie problem jest i na jaką skalę. Wydarzenie kończy się 17 listopada ( bo fb na więcej nie pozwala). Jeżeli firma Komunalnik nie ogarnie się do tego czasu będziemy mieć zebrane materiały poglądowe umożliwiające interwencję w urzędzie miasta – piszą inicjatorzy akcji.

Na odzew nie musieli długo czekać. Wałbrzyszanie błyskawicznie publikowali zdjęcia chyba ze wszystkich dzielnic Wałbrzycha, dokumentujące te problemy.

– Ul. Niepodległości 81 i 83, pomimo trzech zgłoszeń śmieci dalej stoją (czwartek, piątek, poniedziałek). Pracownicy UM udzielają sprzecznych informacji!!! I najzabawniejsze: forma kontroli. Komunalnik informuje, że zabrał śmieci i to gminie wystarczy – napisała na Facebooku jedna z mieszkanek Miasta.

– Śmieci wysypane na ulicy i pozostawione, panowie stwierdzili, że nie są od sprzątania, sprawa zgłoszona na policji i straży miejskiej jednak bez odzewu. Ul. Andersa – informuje kolejna wałbrzyszanka.

Pojawiły się także informacje z Podzamcza i Piaskowej Góry od osób zadowolonych z działań firmy Komunalnik, która od listopada – za sprawą wygranego przetargu – przejęła odbiór odpadów komunalnych w Wałbrzychu. Jednak zdecydowana większość wpisów i zdjęć obrazuje przepełnione pojemniki na śmieci lub worki ze śmieciami leżące na ziemi, zamiast w pojemnikach, których brak.

– Z podanych informacji ciężko jest mi wyodrębnić szczegóły problemu dla poszczególnych nieruchomości. Potrzebuje konkretnych informacji: do których posesji odnosi się problem braku pojemników, a do których problem nieodebranych odpadów. Całe zamieszanie związane jest głównie z otrzymanym od Urzędu Miasta Wałbrzycha zestawieniem nieruchomości (pod jakie mamy dostarczyć pojemniki), zawierające dużo braków i błędów. W związku z tym mamy problem z odbiorem odpadów. Mieszkańcy cały czas zgłaszają telefonicznie i mailowo problemy, a my ze swojej strony jak najszybciej te problemy rozwiązujemy. Bardzo prosimy przekazywać mieszkańcom informację, żeby kontaktowali się z naszą firmą bezpośrednio, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych konfliktów i jak najszybciej wyjdziemy z tej przejściowej sytuacji – apeluje Danuta Wach z firmy Komunalnik.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Gminy Wałbrzych, na której zlecenie Komunalnik odbiera odpady.

– Od pierwszego listopada odbiorem odpadów komunalnych w Wałbrzychu zajmuje się firma Komunalnik. Przygotowując się do obsługi naszego miasta, firma ta już w październiku rozstawiła na jego terenie blisko dwadzieścia tysięcy pojemników na odpady. Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszym okresie funkcjonowania mogą pojawić się pewne niedogodności, jednak jesteśmy przekonani, że jest to okres przejściowy. Otrzymujemy od mieszkańców zgłoszenia, które natychmiast przekazujemy do firmy Komunalnik i w naszej ocenie dotychczasowa współpraca z firmą jest dobra, reaguje ona na przekazywane informacje i dostawia pojemniki w dodatkowych miejscach. Zwracamy się do mieszkańców z prośbą o cierpliwość, bowiem przejęcie odbioru odpadów w tak dużym mieście może wiązać się z trudnościami. Dodatkowo pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania nowego odbiorcy odpadów upłyną dopiero 14 listopada i są krótsze poprzez ustawowe dni wolne od pracy. Jesteśmy przekonani, że wkrótce sytuacja ta unormuje się, a usługa będzie wykonywana na wysokim poziomie – wyjaśnia Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

Robert Radczak

smieci-komunalnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawiciele firmy Komunalnik i Gminy Wałbrzych zapewniają, że reagują na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców, dotyczące nieprawidłowości przy odbiorze odpadów komunalnych.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej