Tygodnik DB2010

Wyjątkowy festiwal

 

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wyjątkowego festiwalu. Tworzą go ludzie będący bardzo blisko idei, która była tak ważna dla Kieślowskiego: czystego, szczerego, a zarazem ważnego kina – mówi Krzysztof Piesiewicz, który był gościem honorowym Sokołowsko Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski”.

Festiwal „Hommage à Kieślowski”, poświęcony wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, trwał w Sokołowsku od 9 do 11 września. Skupiony był wokół filmu „Czerwony”. Festiwal – od sześciu lat – organizuje Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”. Właśnie w Sokołowsku, ponieważ w tej urokliwej miejscowości Kieślowski mieszkał, gdy był dzieckiem. Przy ul. Głównej nadal stoi dom, w którym mały Krzysztof się wychował. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Maria Kieślowska – żona reżysera.

– Kiedy szedłem przez Sokołowsko, zobaczyłem dwóch chłopców na rowerach. To było takie uczucie, jakbym oglądał zdjęcia Krzysztofa z dzieciństwa. A gdy na jednym ze słupów dojrzałem kartkę z napisem: „Kogokolwiek spotkasz, myśl o nim dobrze” poczułem, że to jest wręcz nierealne, bo Kieślowski powiedziałby dokładnie to samo! Zrozumiałem, że Sokołowsko to jego miejsce – mówił Krzysztof Piesiewicz, współautor scenariuszy aż siedemnastu filmów Kieślowskiego, który był na festiwalu po raz pierwszy.

– To wydarzenie jest tak bardzo różne od innych festiwali filmowych. Nie ma wielkich pieniędzy, ale ma coś o wiele ważniejszego: prawdę i szczerość – powiedział.

Festiwal w Sokołowsku miał nową formułę. Zaprezentowano filmy dokumentalne i fabularne z Chile i Europy (także z Polski). Po raz pierwszy wybrane filmy oglądała także publiczność w Warszawie. Dzięki współpracy „In Situ” z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz dzięki technologii streamingu, w salach NInA w stolicy fani kina mogli obejrzeć nie tylko filmy, ale też odbywające się w Sokołowsku debaty z udziałem festiwalowych gości.

(RED)

Festiwal 2 - Piesiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Piesiewicz był gościem honorowym Sokołowsko Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski”.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej