Tygodnik DB2010

XXI Spotkanie Miast Frydlandzkich

Delegacja gminy Mieroszów w składzie: burmistrz Marcin Raczyński, przewodnicząca rady miejskiej Maria Chmielnicka, zastępca burmistrza Rafał Dzimira oraz radni Dariusz Szmulik i Wojciech Oleszkiewicz, uczestniczyła w XXI Spotkaniach Miast Frydlandzkich w Mirosławcu.

 spotkanie frydlandzkie 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już od 21 lat delegacje gmin, które współtworzą „partnerstwo friedlandzkie” spotykają się by zacieśniać więzi i planować współpracę. Wspólnota friedlandzka łączy Miasta, które do dziś lub w przeszłości nosiły nazwę Friedland. Oprócz gospodarzy tegorocznego spotkania z Mirosławca, uczestnikami byli goście z Niemiec: Friedland in Brandenburg, Friedland in Mecklenburg Vorpommern, Friedland in Niedersachsen, z Czech: Frydlant , Frydlant nad Ostravivci, z Rosji : Pradwinsk i z Polski: Korfantów, Debrzno i Mieroszów.

Spotkania miast frydlandzkich to miejsce wymiany poglądów, pomysłów planowanie dalszej współpracy czasem też podpatrywanie w jaki sposób rozwijają się i radzą sobie inne gminy. Kontynuacją współpracy są turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży, które co dwa lata organizowane są w jednym z „Friedlandów” – w roku 2017 drużyna młodych piłkarzy z Mieroszowa wyjedzie do Mecklenburgii.

Rozwinięciem tej współpracy jest – powstały z inicjatywy burmistrza Marcina Raczyńskiego i opracowywany w Urzędzie Miejskim w Mieroszowie – pomysł wzajemnej promocji turystyki oraz przedsiębiorczości. Mieroszowskie oferty z branży turystycznej w języku niemieckim, czeskim i rosyjskim będą mogły pojawić się na stronach, a być może i w gazetach na terenie zaprzyjaźnionych gmin. W zamian za to mieroszowianie będą także promowali przedsięwzięcia swoich przyjaciół, a realizację tego zadania powierzono zastępcy burmistrza Rafałowi Dzimirze.

Pomysłem, któremu patronuje burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, wspierany przez burmistrza Friedlandu Andreasa Friedrichsa, jest organizacja spotkań piłkarskich „+35 still alive” dla piłkarzy – amatorów z Niemiec i Polski, którzy mają nie mniej niż 35 lat.

– Friedland/Frydlant w wolnym tłumaczeniu to „kraina pokoju” i dlatego przesłanie oraz życzenia, aby mieszkańcy naszych gmin, obywatele Europy i świata żyli w pokoju, powinno być mottem każdego z naszych międzynarodowych spotkań – powiedział na spotkaniu w Mirosławcu burmistrz Marcin Raczyński, pozdrawiając przybyłe delegacje w imieniu gminy Mieroszów.

W 2017 roku organizatorem XXII Spotkań Miast Frydlandzkich będzie Gmina Mieroszów.

(RD)

Tags: , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej