Tygodnik DB2010

I Powiatowy Sejmik Regionalistów

Na gościnnej ziemi głuszyckiej Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura i Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Wanda Gołębiowska, w asyście Chóru ” Renoma” z Głuszycy, powitali zgromadzonych na I Powiatowym Sejmiku Regionalistów organizowanym w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.

 

W Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy regionaliści rozmawiali o tajemnicach ziemi wałbrzyskiej i potrzebie przekazania miłości do małej ojczyzny kolejnym pokoleniom. O tej potrzebie mówił również burmistrz Głuszycy Roman Głód. W spotkaniu brali udział radni powiatu wałbrzyskiego, prezes PSL w Wałbrzychu Piotr Zimnicki, przedstawiciele instytucji kultury, eksploratorzy, przewodnicy i pasjonaci historii. Konferencje poprowadziła Renata Nowicka – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami”. Prelegentami byli dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross Rosen, Krzysztof Szpakowski, Grzegorz Czepil, Sława Janiszewska oraz Bartłomiej Romanowicz z PTTK Wałbrzych.

Drugi dzień I Powiatowego Sejmiku Regionalistów odbył sie w Centrum Turystyczno – Muzealnym Włodarz. Regionaliści ziemi wałbrzyskiej zwiedzali podziemia Włodarza. Wymieniali się doświadczeniami, a w trakcie spotkania poznawaliśmy się nawzajem. Odkryły się niesamowite talenty, bardziej znane w kraju niż w naszym regionie. Henryk Janas – metalopastyk z Głuszycy, artysta wszechstronnie uzdolniony – wykonał insygnia dla Senatu RP. Pan Henryk planuje swój wernisaż 25 września 2016 r., w Centrum Kultury MBP w Głuszycy. Nasi eksploratorzy robią karierę nie tylko w kraju ale i za granicą. Marcin Kozłowski współpracował z telewizją Discovery z USA przy filmie o tajemnicach złotego pociągu i Riese.

Wszyscy uczestnicy I Powiatowego Sejmiku Regionalistów doszli do wniosku, że wydarzenie powinno się na trwałe wpisać w kalendarz imprez powiatowych.

– W przyszłym roku na pewno odbędzie się Sejmik Regionalistów nr II. Dziękujemy wszystkim gościom za udział, a Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego za wsparcie finansowe i zapraszamy za rok – podkreślają członkowie Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego.

 

Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

cichura sejmik regionalistow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starosta Jacek Cichura otworzył I Powiatowy Sejmik Regionalistów.

Tags: , , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej