Tygodnik DB2010

Wygrali Rajd po Strefie

 

Młodzież z gimnazjum menadżerskiego w Wałbrzychu została zwycięzcą I Rajdu po Strefie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 350 uczniów. Rajd został zorganizowany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną w ramach działań Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a zwycięzców uhonorowała Anna Zalewska, szefowa resortu.

 

„Rajd po Strefie” odbył się 18 i 19 kwietnia tego roku. Wzięli w nim udział uczniowie pierwszych i drugich klas z 10 szkół gimnazjalnych. Młodzież podzielona na 18 zespołów miała okazję zwiedzić zakłady działające w podstrefie w Wałbrzychu: Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia (zakład Akcesoria oraz Mechanizmy), Quin, Tristone Flowtech oraz Ronal.

– Ważne, aby już na wczesnych etapach edukacji informować młodzież o możliwościach dalszej drogi kształcenia i kariery zawodowej. W ten sposób świadomie podejmować będą decyzje o swojej przyszłości. Ten projekt pokazuje, że uczniów traktuje się poważnie, nie pozostawiając tego wyboru jedynie w rękach rodziców – podkreślała podczas uroczystości minister Anna Zalewska.

Uczestnicy rajdu wzięli również udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkań prezentowane były drukarki 3D, roboty, urządzenia do grawerowania oraz bolid zbudowany przez studentów. Uczniowie dowiedzieli się także o działaniach Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, który prowadzi wałbrzyska strefa. Jego rolą jest łączenie przedsiębiorców z konkretnymi szkołami. W ramach klastra powstały dwie klasy patronackie. Na ten rok zapowiedziano powstanie siedmiu kolejnych. Dzięki patronatom, uczniowie mogą odbywać staże i praktyki w firmach, co znacznie podnosi ich kwalifikacje zawodowe. Kierunki i programy nauczania dostosowane są z kolei do konkretnych potrzeb pracodawców.

– Chcemy motywować przedsiębiorców do współpracy ze szkołami zawodowymi i technicznymi oraz uczelniami – tłumaczy Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Wiem, że już dziś mają problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów. Odpowiednie umiejętności i wykształcenie są więc gwarantem zatrudnienia – dodaje.

Grupy biorące udział w rajdzie, po każdych warsztatach oraz wizycie w danej firmie, wypełniały test. Odpowiedzi oceniane były przez prowadzących zajęcia. Rywalizacja była na tyle wyrówna, że niezbędna była dogrywka. Zwycięzcami okazali się uczniowie Gimnazjum Menadżerskiego z Wałbrzycha, którzy jednym punktem wyprzedzili młodzież z Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu.

– Pytania nie były łatwe, gdyż dotyczyły w dużej mierze robotyki i informatyki – opowiada Ewa Piątek, dyrektor gimnazjum menadżerskiego. – Uczniowie musieli zatem wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów konkursowych, jak również wiadomości z lekcji. Nic tak jednak nie motywuje do dalszego rozwoju jak zwycięstwo – przyznaje.

Uczniowie najlepszej drużyny otrzymali atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się multimedialne tablety. Gimnazjum menadżerskie otrzymało również czek na kwotę 2 tys. złotych.

Minister Anna Zalewska spotkała się także z przedstawicielami klastra edukacyjnego, by omówić propozycje zmian w systemie kształcenia zawodowego i technicznego. W debacie wzięli udział dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz związki pracodawców.

– Szkoły zawodowe, obok czteroletnich liceów ogólnokształcących, przedszkoli i kwestii edukacji wczesnoszkolnej, są absolutnym priorytetem dla systemu edukacji – podkreślała minister.

Szefowa resortu zapowiedziała również wizytę w wałbrzyskiej strefie wicepremiera i ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania zaplanowanego na czerwiec tego roku, przedstawione zostaną zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego.

(RED)

 WSSE - podsumowanie Rajdu 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W podsumowaniu I Rajdu po Strefie wzięła udział minister Anna Zalewska.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej