Tygodnik DB2010

ZUS na ulicy

 

Spotkania informacyjne, porady ekspertów i bezpłatne badanie słuchu – pracownicy wałbrzyskiego Oddziału ZUS od 18 do 20 maja będą czekali na zainteresowanych na placu Grunwaldzkim w Wałbrzychu, na szczawieńskim deptaku i w Domu Zdrojowym. W tym roku także sami pracownicy na własnej skórze przekonają się, z jakimi problemami na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnością. Dni Otwarte dla Osób Niepełnosprawnych w ZUS już w tym tygodniu!

2000px-ZUS_logo

 

 

 

 

 

 

 

19 maja o godz. 10.00 w budynku ZUS na pl. Grunwaldzkim w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Jego tematem będą renty: socjalna, rodzinna, z tytułu niezdolności do pracy – zasady przyznawania, wysokość świadczenia oraz zasady łączenia z pracą. Tego samego dnia w godz. 11.00 – 15.00 namiot ZUS pojawi się na deptaku w Szczawnie-Zdroju, gdzie pracownicy oddziału będą odpowiadali na wszelkie pytania.

20 maja w godz. 10.00 -14.00 przed budynkiem ZUS na pl. Grunwaldzkim w Wałbrzychu będzie można zapytać o świadczenia przysługujące osobom niepełnosprawnym, aktywizację zawodową prowadzoną przez różne instytucje i inne formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Do współpracy zaprosiliśmy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, powiatowego urzędu pracy, miejskiego ośrodka pomocy społecznej, powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

E-urząd jest dogodną formą kontaktu z instytucją, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dlatego w tym dniu będzie można uzyskać dostęp do swoich danych w ZUS za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Pracownicy NFZ będą z kolei zachęcali do korzystania ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Jest to serwis internetowy, dzięki któremu możemy sprawdzać na bieżąco historię udzielonych i sfinansowanych przez NFZ świadczeń opieki zdrowotnej oraz zrealizowanych recept. System potwierdza status ubezpieczenia, co jest przydatne podczas ubiegania się o wyrobienie w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub podczas wizyty u lekarza. W akcję na pl. Grunwaldzkim w Wałbrzychu włączą się także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy będą rozdawali przechodniom poradnik savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Zaprezentują też swoje rękodzieła. Także 20 maja w godz. 9.00 – 11.00 dyżur doradców ZUS odbędzie się w holu Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju.

W tym roku po raz pierwszy pracownicy Zakładu wezmą udział w specjalnych warsztatach, które przeprowadzą przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Pełnosprawni urzędnicy będą próbowali pokonać przeszkody architektoniczne na wózku inwalidzkim lub o kulach. Podczas wykładu dowiedzą się natomiast, jakich zachowań unikać w kontaktach z niepełnosprawnymi.

(RED)

Tags: , , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej