Tygodnik DB2010

Zatopiona historia

Niewiele czasu pozostało do obejrzenia na własne oczy tego, co skrywa na swoim dnie jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim. W zbiorniku przybywa wody, która wkrótce znów zasłoni m.in. pozostałości zatopionej wsi Schlesiertal.

SONY DSC

Pace modernizacyjne na zaporze wodnej w Zagórzu Śląskim, przeprowadzane pod nadzorem Tauron Ekoenergia Sp. z o.o.  z Jeleniej Góry, ukazały rąbek historii zatopionej na dnie jeziora Bystrzyckiego. Obniżony poziom wody odsłonił pozostałości po niewielkiej, malowniczo położonej wsi Schlesiertal (Śląska Dolina).

Wąska dolina, którą płynęła wartka rzeka Bystrzyca i trudne warunki ukształtowania terenu nie sprzyjały rozwojowi wsi związanej z górnictwem. Z czasem, w wyniku katastroficznych w skutki powodzi w Sudetach – dla ochrony przeciwpowodziowej – powstało niewielkie sztuczne jezioro z zaporą wodną. Urozmaicona linia brzegowa z głębokimi zatoczkami, strome brzegi z malowniczymi skałkami gnejsowymi, górująca nad jeziorem tajemnicza sylwetka zamku Grodno sprawia, że wiele osób uważa jezioro Bystrzyckie za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach.

Ten niewielki sztuczny zbiornik, o długości około 3 km i  średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą i wąską dolinkę rzeki Bystrzycy. Powstało w latach 1911-1914 w Zagórzu Śląskim i zajmuje powierzchnię 500 hektarów, gromadząc około 8 milionów metrów sześciennych wody. Jezioro Bystrzyckie ograniczone jest od strony Lubachowa potężną zaporą, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, stanowiącą dziś zabytek techniki. Wysoka na 44 m, długa na 230 m tama ma u swojej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów na wypadek nadmiaru wody, poniżej zaś 4 upusty. Nieopodal od zapory stoi wiekowa hydroelektrownia o mocy 1,2 megawata z zainstalowanymi trzema turbogeneratorami.

Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, jezioro Bystrzyckie jest także popularnym miejscem rekreacji oraz turystyki rodzinnej. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegową i gastronomiczną. Rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści przybywający nad jeziorem. Na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków rowerowych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Zaś korona zapory, przez którą poprowadzono wygodną drogę, ze względu na wyjątkowe walory widokowe, stała się celem częstych spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości. Prace remontowe na zaporze dobiegły końca i dlatego też  rozpoczęto gromadzenie wody w zbiorniku. Zapraszamy do Zagórza Śląskiego, by na własne oczy ujrzeć pozostałości  Schlesiertal czyli Śląskiej Doliny na dnie jeziora Bystrzyckiego zanim ponownie znikną pod taflą wody. Zapraszamy również do obejrzenia archiwalnych zdjęć, ukazujących jezioro Bystrzyckie, zaporę wodną oraz jej budowę, a także przepiękne krajobrazy z zamkiem Grodno włącznie, użyczonych od Zbigniewa Terpiłowskiego, któremu serdecznie dziękujemy – mówią przedstawiciele Gminy Walim.

(RED)

 

 

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej