Tygodnik DB2010

Nasza stolica kultury

 

Kolorowa parada, prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych, w oprawie muzycznej artystów tego zespołu oraz orkiestry dętej z Głuszycy, uroczyście zainaugurowała Dolnośląską Stolicę Kultury w powiecie wałbrzyskim.

 

Inauguracja programu miała miejsce w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, a wśród zaproszonych gości znaleźli się włodarze gmin, dyrektorzy jednostek kultury z terenu powiatu wałbrzyskiego, przedstawiciele środowisk kultury i współpracy z Kresami Wschodnimi. Gospodarzami spotkania byli Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski oraz Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura. W swoich wystąpieniach obaj samorządowcy podkreślali wartość projektu i jego wpływ na rozwój kultury w powiecie wałbrzyskim. Starosta Jacek Cichura wyraził nadzieję, że dzięki realizacji programu Dolnośląskiej Stolicy Kultury, bogatego w elementy patriotyczne, regionalistyczne, czy kresowe, mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego przestaną być wykluczeni z kultury, a zadania realizowane w projekcie zagoszczą w każdej gminie powiatu. W imieniu wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego głos zabrał jego asystent – Krzysztof Kumorek, który gratulował powiatowi wałbrzyskiemu sukcesu i wyraził głębokie przekonanie o zasadności realizacji tego projektu oraz zapewnił o swoim wsparciu dla rozwoju kultury na Ziemi Wałbrzyskiej.

„Klucz do kultury”, uroczyście wręczony staroście wałbrzyskiemu przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, rozpoczął oficjalnie obchody Dolnośląskiej Stolicy Kultury w Powiecie Wałbrzyskim. Klucz – jako symbol – jest elementem przechodnim i w przyszłym roku przekazany zostanie kolejnemu powiatowi, który otrzyma tytuł laureata Dolnośląskiej Stolicy Kultury w drugiej edycji konkursu.

Oprawę muzyczną ceremonii otwarcia zapewnił chór „Renoma” z Głuszycy, który na stałe wpisany został w obchody Dolnośląskiej Stolicy Kultury na Ziemi Wałbrzyskiej. Gwiazdą wydarzenia był natomiast uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina. Zespół wykonał pieśni patriotyczne i polskie tańce narodowe, zapewniając spektakl najwyższej klasy.
Szczególne podziękowania, poza pracownikami UMWD, należą się burmistrzowi Szczawna-Zdroju Markowi Fedorukowi i dyrektorowi Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju – Jowicie Karczewskiej-Kozak za nieocenioną pomoc przy realizacji uroczystości otwarcia Dolnośląskiej Stolicy Kultury.

Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

stolica kultury samborski cichura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wicemarszałek Tadeusz Samborski wręczył „Klucz do kultury” staroście Jackowi Cichurze.

stolica kultury przemarsz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolorowa zainaugurowała Dolnośląską Stolicę Kultury w powiecie wałbrzyskim.

Tags: , , , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej