Tygodnik DB2010

Zabezpiecz rower przed kradzieżą

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego zwiększa się zagrożenie kradzieży rowerów. Aby zapobiegać utracie jednośladu, rower warto odpowiednio zabezpieczyć.

 

W tym celu można zastosować różnego rodzaju zapięcia techniczne. Trzeba również unikać sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, np. na klatce schodowej czy w okolicy sklepów. Z obserwacji policjantów wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc.

– Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. Przypadki kradzieży w ubiegłych latach odnotowywane były też z piwnicy czy garaży, czyli z miejsc, w których rowery były przechowywane. Aby ustrzec się takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru. W sytuacjach, kiedy policjanci odzyskują skradziony rower, próbują go zidentyfikować i ustalić do kogo należy oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Dużym ułatwieniem jest wówczas, gdy pokrzywdzony przestępstwem zgłaszając kradzież jednośladu, okaże funkcjonariuszowi zdjęcie utraconego roweru, poda jego numer fabryczny wybity na ramie i cechy charakterystyczne. Zdarza się jednak, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać tych informacji, nie mając ich nigdzie zapisanych – wyjaśnia starszy aspirant Joanna Żygłowicz, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Nie należy zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych (przed sklepem, przy bloku itp.) oraz na klatkach schodowych. Za każdym razem rower trzeba zabezpieczyć. Można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Stosowanie specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków może skutecznie zniechęci złodzieja. Ważne jest także odpowiednie założenie łańcucha – nie może to być szprycha, gdzie sprawca może zdjąć koło, ani też linka hamulcowa, którą łatwo można przeciąć.

– Dodatkowo, można go też zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy. Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec. Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży  – dodaje Joanna Żygłowicz.

(RED)

 rowery elekrtyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Pozostawienie niezabezpieczonego roweru bez opieki jest zachętą dla złodziei – przestrzegają policjanci.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej