Tygodnik DB2010

Z wodą po zdrowie – nowa inicjatywa Wodociągów

W tym roku projekt edukacji ekologicznej „Wałbrzyska Akademia Wody” zostanie przeprowadzony w zupełnie nowej odsłonie. Zgodnie z hasłem „Wodę piję – zdrowo żyję”, Wodociągi Wałbrzych kładą nacisk na zdrowy tryb życia oraz na aktywność sportową. Projekt uzyskał dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. O ambitnym planie jego realizacji opowiada Prezes Wodociągów Wałbrzych, Marek Mielniczuk.

 

Uroczysta Inauguracja Wałbrzyskiej Akademii Wody odbyła się 22 marca. Czy jest coś szczególnego w tej dacie?

Marek Mielniczuk: – Tego dnia przypada Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest z inicjatywy ONZ już od 1992 roku. Jest to sposób na zwrócenie uwagi na problemy związane z wciąż ograniczonym dostępem do wody zdatnej do picia i nie tylko. Niestety, obecnie ponad miliard ludzi na świecie cierpi z tego powodu. Są miejsca, gdzie z powodu braku dostępu do wody ludzie umierają. Nasza inicjatywa wpisuje się w tę ogólnoświatową akcję, uświadamiającą, że woda to życie.

 

W każdym roku ONZ ustanawia inne hasło Światowego Dnia Wody. W tym roku brzmi ono „Woda i zawody”. Co się za tym kryje?

– Poprzez ustanowienie takiego hasła, inicjatorzy zwracają uwagę na to, że połowa wszystkich pracowników na świecie, czyli około 1,5 miliarda ludzi, jest zatrudniona w sektorach związanych z wodą. W tym w takich, które zapewniają jej bezpieczną dostawę. Jestem przekonany, że poprzez to hasło ONZ chce pokazać, że ilość i jakość wody może zmienić życie, a nawet przyczynić się do przekształcania społeczeństw i gospodarek. Krótko mówiąc: siła wody i pracy (zatrudnienia) przemienia ludzkie życie.

 

Czy można to hasło przekuć na grunt lokalny?

– Naszą ideą jest pokazanie, jak ludzie zatrudnieni w branży wodociągowej, w tym pracownicy Wodociągów Wałbrzych, zmieniają swoje życie i wpływają na zmiany w swoim otoczeniu. W tym celu przygotowaliśmy niezwykle ambitny plan, którego pierwsza odsłona miała miejsce właśnie 22 marca, a był to konkurs: „Wodny Świat Wałbrzycha” przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z obszaru działalności WZWiK.

 

Konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha” stał się bardzo popularny wśród uczniów i nauczycieli. Czy tegoroczna edycja jest równie emocjonująca, jak poprzednie?

Przede wszystkim tegoroczna edycja konkursu będzie zupełnie inna od dotychczasowych. W tym roku konkurs przybrał charakter „Wodnej Ligi” i główny nacisk postawiliśmy na konkurencje sportowe, także z pewnością emocji będzie jeszcze więcej. Taki krok z naszej strony ma ścisły związek z problemem nadwagi wśród dzieci. Instytut Żywności i Żywienia alarmuje, że już co piąte dziecko ma nadwagę. Niestety, na mapie otyłości Polski województwo dolnośląskie znajduje się w niechlubnej czołówce. Celem Wałbrzyskiej Akademii Wody jest propagowanie zdrowego stylu życia, nie tylko poprzez ukazywanie zalet: zdrowotnych, ekologicznych, ekonomicznych, wynikających z picia wody bezpośrednio z kranu, ale również poprzez zachęcanie do zachowania równowagi i świadomy wybór zasad żywienia oraz podejmowanie aktywności fizycznej.

 

Rzeczywiście, dotykacie bardzo istotnego problemu cywilizacyjnego, z którym borykamy się na co dzień. Czy trzeba spełnić jakieś określone kryteria, by móc wziąć udział w konkursie?

– Do wzięcia udziału w konkursie są zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z placówek oświatowych zlokalizowanych na obszarze naszej działalności, czyli w gminach: Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Głuszyca, Walim, Świebodzice, Stare Bogaczowice, Czarny Bór i Boguszów-Gorce. Dzieci mogą zapisywać się u swoich nauczycieli. „Wodna liga” będzie podzielona na cztery etapy, a w każdym z nich szkoła powinna wystawić drużyny w innych skaldach. Wszelkie szczegóły są dostępne na stronie www.woda.walbrzych.pl.

 

Co można wygrać w „Wodnej Lidze”?

– Jak co roku, w konkursie wręczamy atrakcyjne nagrody indywidualne dla laureatów pierwszych trzech miejsc. W pierwszym etapie, jakim była sztafeta pływacka, zwycięzcy otrzymali wysokiej klasy rowery górskie i inne ciekawe upominki, które będą stanowiły zachętę do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ponadto, punkty uzyskane przez uczestników we wszystkich etapach „Wodnej Ligi” będą sumowane, a szkoła, której uczniowie uzyskają najwyższą ich ilość, otrzyma zaszczytny tytuł „Wałbrzyskiego Ambasadora Wody 2016 roku” oraz nagrodę rzeczową o wartości 6000 zł. Przewidzieliśmy również nagrody rzeczowe dla szkół za drugie i trzecie miejsce, odpowiednio o wartości 4 000 zł i 2 000 zł. Gorąco więc zachęcam do zdrowej rywalizacji  i życzę wszystkim reprezentacjom sukcesów.

 

Wspominał Pan, że konkurs jest tylko jednym z elementów ambitnego planu działań w ramach Wałbrzyskiej Akademii Wody. Czy są przygotowane jeszcze inne atrakcje dla mieszkańców, w tym tych dorosłych?

– Jak najbardziej! Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny i rzeczywiście ambitny plan tegorocznej Wałbrzyskiej Akademii Wody, który będzie realizowany niemal przez cały rok. O szczegółach poinformujemy już wkrótce. Zapewniam, że każdy mieszkaniec odnajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Wkładamy wiele wysiłku w to, aby sprostać wyzwaniu postawionemu przez ONZ pracownikom sektora wodnego na całym świecie, również nam. Czujemy się odpowiedzialni za to, żeby nigdy nie zabrakło wody w naszych kranach, ale również za to, żeby nie zabrakło w przyszłości tych, którzy dalej będą o to dbać.

(TP)

wodny swiat

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej