Tygodnik DB2010

Nowe skarby w Książu

Spółka Zamek Książ, wspólnie z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, pozyskały dla Wałbrzycha kolekcję nieznanych do tej pory zdjęć zamku z początku XX wieku. Kolekcja, przywieziona do Wałbrzycha, składa się z ponad 1000 unikatowych zdjęć i dokumentów, ściśle związanych z historią zamku, jego otoczenia i rodziny von Hochberg.

Zamek Ksiaz

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie, rzadkie dokumenty oraz niesamowita historia ich powrotu z Kanady na Śląsk zostaną publicznie zaprezentowane podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 25 marca 2015 w salach konferencyjnych na III piętrze zamku Książ.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że te prawdziwe skarby są kolejnym darem dla zamku Książ, przekazanym przez mieszkającą w Kanadzie Jean Wessley. Wcześniej Kanadyjka, która jest wnuczką słynnego francuskiego kucharza Louisa Hardouina, który pracował w zamku Książ w latach 1909 – 1930, podarowała zbiór około 140 fotografii wykonanych przez swojego dziadka. Teraz do Wałbrzycha trafiła reszta imponujących zbiorów, które pozwolą bliżej poznać losy właścicieli zamku Książ – rodziny von Hochberg von Pless, ludzi z nią związanych oraz samej książańskiej posiadłości. Spółka Zamek Książ, wspólnie z Fundacją Księżnej Daisy von Pless zamierzają wydać specjalny album z pozyskanymi fotografiami i dokumentami.

Pozyskanie kolekcji zdjęć autorstwa Louisa Hardouina oraz zachowanych przez niego dokumentów, jest kolejnym sukcesem spółki Zamek Książ. Kilka tygodni temu do Wałbrzycha trafił datowany na 1731 rok podręcznik do nauki matematyki, który pochodzi z tak zwanej biblioteki majorackiej zamku Książ. Co ciekawe, ta zabytkowa książka również powróciła do Wałbrzycha z Ameryki Północnej, ale tym razem ze Stanów Zjednoczonych. W jednej z bibliotek w Nowym Jorku odnalazła ją wolontariuszka, która skontaktowała się – za pośrednictwem poczty elektronicznej – ze spółką zarządzającą zamkiem Książ. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Książka, która przez nowojorską książnicę wystawiona była na sprzedaż, w kilka tygodni dotarła do Wałbrzycha.

(RED)

 

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej