Tygodnik DB2010

Mistrzowie ortografii

W Głuszycy i Starych Bogaczowicach odbyły się gminne dyktanda. W ten sposób po raz kolejny obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

 

W Gminnym Centrum Edukacyjno – Społecznym w Starych Bogaczowicach do pisania dyktanda zasiadło 39 osób. Celem tego wydarzenia jest popularyzowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży i dorosłych oraz uświadamianie jak wielkie znaczenie w życiu człowieka ma edukacja. Tegoroczne dyktando dotyczyło fauny i flory gminy Stare Bogaczowice a przygotowała je Radosława Stramel – Świteńka. Mistrzem ortografii 2016 została mieszkanka Starych Bogaczowic Marta Białczak, która uzyskała 192 pkt. na 200 możliwych. Zwyciężczyni otrzymała pióro ufundowane przez wójta gminy Mirosława Lecha. Wicemistrzami zostały: Agnieszka Stokłosa także ze Starych Bogaczowic oraz Gabriela Roszczyk ze Strugi. Mistrzowskim sołectwem została Struga, przed Cieszowem i Lubominem. W kategorii VIP mistrzem została Monika Dżugała.

– Jak co roku dziękujemy polonistkom z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach za pomoc przy organizacji dyktanda, które przyciąga wielu sympatyków języka polskiego. Dziękujemy także sołtysom za zaangażowanie i udział drużyn. Wszystkim gratulujemy odwagi i dziękujemy za przybycie – dodają organizatorzy.

Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy po raz czwarty zorganizowała dyktando miejskie. Do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii 2016 w sobotni poranek przystąpiły 22 osoby. Stanisław Michalik – autor tegorocznej edycji głuszyckiego dyktanda – przygotował dwa teksty: pierwszy dotyczył historii naszej ojczyzny, drugi poruszał tematykę związaną z kosmosem. W wyniku losowania do odczytania trafił tekst „kosmiczny”, który – oprócz prozy – zawierał także wiersz. Sam autor dyktował go uczestnikom.

Prace konkursowe sprawdzała komisja w składzie: Marta Borowiec, Aneta Kalenik , Barbara Miszczuk, Renata Sokołowska, Bożena Waliszewska i Stanisław Michalik. W przerwie uczestnicy ortograficznych potyczek relaksowali się słuchając gry na akordeonie w wykonaniu Huberta Janasa – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Wałbrzychu. Następnie obejrzeli prezentację o najczęściej popełnianych błędach językowych oraz dowcipne filmiki pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Chętni mogli także wziąć udział w quizie językowym przygotowanym przez instruktora CK-MBP Angelikę Szpat. Zwycięzcy quizu – Elżbieta Kaszuba-Sycz, Aleksandra Pawłowska oraz Tadeusz Bańkowski – otrzymali nagrody książkowe.

Po sprawdzeniu wszystkich prac komisja konkursowa przyznała: miejsce pierwsze i tytuł mistrza ortografii 2016  Tadeuszowi Bańkowskiemu. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Herda, a trzecie Laura Halweg. Zwycięzcą w kategorii do 18 roku życia został Dominik Przybylski , który odebrał nagrodę ufundowaną przez burmistrza Głuszycy. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w IV Dyktandzie Miejskim. Fundatorami nagród dla zawodników pełnoletnich byli: John Cotton Europe Sp. z o.o. oraz Centrum Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.

(RED)

 dyktando bogaczowice 2016

 

 

 

 

 

Uczestnicy V Dyktanda Gminnego o Pióro Wójta Gminy Stare Bogaczowice.

dyktando głuszyca 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy IV Dyktanda Miejskiego w Głuszycy.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej