Tygodnik DB2010

Bezpieczniej w Zagórzu Śląskim

Wiele wskazuje na to, że w zbliżającym się sezonie kierowcy i rowerzyści nie będą zaskoczeni wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na drodze między Zagórzem Śląskim a Lubachowem, biegnącej wzdłuż jeziora Bystrzyckiego. Gmina Walim rozpoczęła przy jeziorze budowę parkingu, który rozwiąże największy problem jakim od lat były parkujące wzdłuż drogi pojazdy.

 

Przypomnijmy: pierwszego dnia ubiegłorocznych wakacji w Lubachowie, przed mostem na rzece Bystrzyca, pojawił się znak informujący o zmianie organizacji ruchu. Kilkadziesiąt metrów dalej ustawiony został znak informujący o drodze bez przejazdu (tzw. „ślepa ulica”), a przy oczyszczalni ścieków ustawiony został pierwszy znak zakazujący wjazdu. Kolejny zakaz wjazdu został postawiony za skrzyżowaniem z boczną drogą, która prowadzi do stacji wodociągowej, a trzeci za restauracją Fregata. Jadąc od drugiej strony, od Zagórza Śląskiego w kierunku zapory, za skrzyżowaniem z drogą w kierunku Michałkowej, ustawiony został znak informujący o drodze jednokierunkowej. Z ograniczeń w ruchu nie zostali wyłączeni rowerzyści, którzy przez cały czas obowiązywania nowej organizacji ruchu jeździli… pod prąd. Jest jednak szansa, że w tym roku obędzie się bez takich rewolucji.

– Spokój i radość osób korzystających z wszystkich tych dobrodziejstw, które oferuje Zagórze Ślaskie, od lat zaburzał brak bezpiecznych miejsc postojowych. Wychodząc naprzeciw tym problemom, gmina Walim przystąpiła do realizacji niezwykle ważnego zadania: budowy oświetlonego parkingu dla samochodów osobowych. W wyniku tej inwestycji, mającej ogromne znaczenie  dla wzrostu bezpieczeństwa oraz prawidłowego ruchu drogowego nad jeziorem Bystrzyckim, powstanie 78 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Zadanie opiewające na kwotę 565 173,99 zł w całości realizowane jest z budżetu gminy Walim. Podczas tegorocznych wakacji zmotoryzowani nareszcie będą mieli możliwość bezpiecznego i wygodnego pozostawienia swojego pojazdu na parkingu. To jednak nie koniec wygód  przygotowywanych przy parkingu nad Jeziorem Bystrzyckim, gdyż obecnie prowadzone są prace projektowe związane z budową obiektu obsługi turystycznej wraz z akwarium, ukazującym faunę i florę naszego jeziora. Zapraszamy do Zagórza Śląskiego, do korzystania z jego uroków i atrakcji – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

Zagórze Śląskie to malownicza wieś położona w gminie Walim, w dolinie rzeki Bystrzycy, pomiędzy Górami Sowimi i Górami Czarnymi. Miejscowość bogata w atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca przedstawiające bogactwo flory i fauny, jest niezwykłym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Wspaniałą wizytówką, która od lat przyciąga do Zagórza Śląskiego rzesze turystów wędrujących zboczami wzgórza Choina jest urokliwy zamek Grodno – niegdyś jedna z największych i najsilniejszych warowni na Śląsku. U jego podnóża rozpościera się malownicze jezioro Bystrzyckie, jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach, od zawsze kojarzące się z wiszącym mostem oraz kompleksem wypoczynkowym. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym władz gminy Walim i inwestorów, jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim ponownie, po wielu latach staje się ośrodkiem letniego wypoczynku, rekreacji i turystyki. Rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści przybywający w sezonie nad jezioro Bystrzyckie. Na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek czeka tu także wiele niespodzianek: od ścieżek ekologicznych, szlaków rowerowych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach.

(RED)

parking zagorze

 

 

 

 

 

 

 

 

Budowa parkingu nad jeziorem Bystrzyckim rozwiąże problemy kierowców korzystających z uroków Zagórza Śląskiego.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej