Tygodnik DB2010

Dyktando o pióro wójta

19 lutego 2016 roku o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Edukacyjno – Społecznym w Starych Bogaczowicach odbędzie się V Gminne Dyktando o Pióro Wójta Gminy Stare Bogaczowice. Organizatorzy będą wybierali Mistrza Ortografii oraz Mistrzowskie Sołectwo.

 dyktando bogaczowice

 

 

 

 

 

Inicjatywa ma na celu popularyzowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży i dorosłych, a także uświadomienie mieszkańcom jak ważna w życiu człowieka jest ciągła edukacja. Pomysł współzawodnictwa oraz tej formy edukacji podoba się mieszkańcom i jest organizowany cyklicznie w ramach obchodu „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego”. Z roku na rok bogaczowickie dyktando ma coraz więcej zwolenników – w 2015 r. wzięły w nim udział 42 osoby.

Do zorganizowania dyktanda udało się zaangażować polonistki z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach oraz polonistki – mieszkanki Starych Bogaczowic, którym bardzo spodobał się pomysł. Jadwiga Harmak – polonistka z ZS Stare Bogaczowice w 2014 r. przygotowała dyktando będące podaniem o Starych Bogaczowicach. A ubiegłoroczne zaczęło się tak: „Pakt myśliwego z piekielnym arcyłgarzem to dla co poniektórych legenda wszech czasów. Warto zatemby przypomnieć rozstrzygnięcie tej historii”. Mistrzem Ortografii 2015 została Beata Mołda, mieszkanka Starych Bogaczowic, która zdobyła 183 na 200 możliwych punktów. Wicemistrzyniami zostały: Katarzyna Ludwig, Monika Piwowarska i Anna Kunicka, a drużynowo zwycięstwo wywalczyła ekipa z Jabłowa w składzie: Katarzyna Ludwig, Edyta Kościelniak, Nikola Foryś. II miejsce wywalczyło sołectwo Lubomin, a III Stare Bogaczowice. Mistrzem w kategorii VIP-ów, czyli przedstawicieli różnych organizacji oraz powiatu, został Adam Michalak – mieszkaniec Wałbrzycha, a wicemistrzami zostały: Joanna Bankowska i Ilona Zalejska.

– Pełnoletni mieszkańcy biorą udział w dyktandzie w kategorii: indywidualnej, a także grupowej, reprezentując każde z 8 sołectw naszej gminy. W tym roku, oprócz dyktanda, drużyny wezmą udział także w łamigłówkach słowno – językowych – wyjaśnia Agnieszka Lechowicz, pomysłodawczyni dyktanda.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

– Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko mieszańców naszej gminy oraz kibiców na to wydarzenie. Wszelkich informacji na temat dyktanda udzielamy pod nr. tel. (74) 844 35 03 – dodaje Agnieszka Lechowicz.

(RED)

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej