Tygodnik DB2010

Raj dla narciarzy

dzikowiec zima

 

 

 

 

 

 

 

Mieszkańcy Aglomeracji Wałbrzyskiej mają w swojej okolicy kilka ośrodków narciarskich. Najbardziej popularna jest Andrzejówka w gminie Mieroszów,  gdzie można spędzić czas nie tylko na nartach zjazdowych, ale także biegowych.

– We wtorek (19/01/2015) spotkałem się w Andrzejówce z właścicielami wyciągów Muflon i Gwarek oraz z gospodarzem schroniska. Głównym tematem rozmów było zwiększenie ilości miejsc parkingowych oraz zimowe ich utrzymanie. Sprawa ta od wielu lat nie jest uregulowana. Andrzejówka staje się coraz bardziej popularna wśród amatorów narciarstwa zjazdowego jak i biegowego. (…) Ważną kwestią było również omówienie tematu odśnieżania jedynej drogi prowadzącej do Andrzejówki. Jej szerokość niestety znacznie się zmniejsza po każdorazowym przejechaniu pługa. Konsekwencją tego jest zmniejszenie przepustowości i powstawanie zjawiska weekendowego armagedonu. Do standardu należy też bezmyślne pozostawianie samochodów wzdłuż i tak już wąskiej drogi. Efektem jest to, że auta jadące z dołu blokują tych co chcieliby się z Andrzejówki wydostać. Zator potrafi mieć grubo ponad kilometr. Dokładne odśnieżanie całej szerokości jezdni i karanie tych, którzy stają na zakazie z pewnością w dużej mierze rozwiąże problem – mówi Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa.

Sprzyjająca aura pozwoliła  na rozpoczęcie sezonu narciarskiego w Łomnicy w gminie Głuszyca. Stok jest przygotowany i czeka na amatorów białego szaleństwa. Wyciąg przy „Kolibie Łomnickiej” jest czynny codziennie w godz. od 9.00 do 20.00. Także miłośnicy narciarstwa biegowego wyruszyli na trasy wokół Waligóry przy Andrzejówce oraz w rejonie Głuszyca Górna – Janovicky. Wypożyczalnia nart biegowych w Głuszycy Górnej zaprasza osoby, które nie dysponują swoim sprzętem. Na miejscu działa także serwis.

Pomimo sporego opóźnienia zima w końcu dotarła także do Boguszowa – Gorc. Wszystko wkoło okrył biały puch, skrzypiący pod nogami w kilkustopniowym mrozie. Nastały idealne warunki do rozpoczęcia sezonu na Górze Dzikowiec. Zimie trzeba było jednak nieco dopomóc, rozpoczęto więc dośnieżanie stoku, tak aby warunki do uprawiania białego szaleństwa były jak najlepsze i bezpieczne. Obecnie trwa naśnieżanie górnej części stoku, w związku z czym kolej krzesełkowa jest jeszcze nieczynna, jednak orczyk już prężnie działa, przyciągając zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowanych amatorów nart. Pokrywa śniegu wynosi pół metra, a śnieg ciągle pada, co nastraja optymistycznie. W minioną niedzielę pobity został rekord frekwencji. Takiego oblężenia osób spragnionych zabawy na śniegu Dzikowiec jeszcze nie widział w całej swojej historii. A to dopiero początek zimy.

W miejscowości Rzeczka działają wyciągi narciarskie, na których wprawni narciarze mogą do woli szusować na stokach.

– Dla osób pragnących nauczyć się obcowania z nartami czy też deską snowboardową przygotowano indywidualne szkolenia. Każdy amator śnieżnych atrakcji znajdzie tu coś interesującego dla siebie – od profesjonalnego narciarstwa po wesołą i beztroską zabawę na śniegu. Świeże górskie powietrze z pewnością pozwoli wypocząć, przynosząc odrobinę wytchnienia. – Zapraszamy do gminy Walim, do skorzystania z uroków zimy i odwiedzenia naszych atrakcji turystycznych – zachęcają włodarze gminy.

Na amatorów sportów zimowych czeka także pełen atrakcji „Śniegowy Park” u zbiegu ulic Sienkiewicza i Poznańskiej w Jedlinie Zdroju.

– Przyjeżdżajcie całymi rodzinami, każdy znajdzie coś dla siebie! Do dyspozycji wyciąg orczykowy o długości 250 m na naśnieżanej i ratrakowanej trasie. Na miejscu szkoła i przedszkole narciarskie z instruktorem. Można też skorzystać z wypożyczalni nart i sanek plastikowych. Dla spragnionych – kawiarenka na stoku oferuje pyszne napoje rozgrzewające. Najmłodszym oferujemy naukę jazdy na nartach na specjalnej karuzeli rotondo pod czujnym okiem instruktora. Oszczędzającym siły proponujemy podjazdy pod górę na specjalnej taśmie. Dodatkowo czeka osobna trasa dla sanek i zjazdów na desce – zachęcają pracownicy Centrum Kultury w Jedlinie Zdroju.

(RED)

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej