https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Struga – to warto zobaczyć

Nie masz pomysłu na weekend? Odwiedź Strugę! Ta malownicza wieś w gminie Stare Bogaczowice bogata jest w zabytki i piękne krajobrazy.
 
Struga leży na północno-zachodnich przedpolach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju, w dolinie Czyżynki, wśród wzniesień Pogórza Wałbrzyskiego, w okolicach Masywu Trójgarbu, do którego ze Strugi prowadzi niebieski szlak. Osadnictwo na terenie gminy Stare Bogaczowice ma bogatą historię. Wieś Struga – wymieniana już w 1290 roku – stanowiła siedzibę rycerską. Jej powstanie jest wiązane przez historyków z budową zamku Cisy, bowiem z majątkiem w Strudze związane były wsie Cieszów oraz Lubomin. 15 maja 1807 roku na Czerwonym Wzgórzu, pomiędzy Strugą a Szczawnem Zdrój, rozegrała się bitwa polskich ułanów z Legii Polsko-Włoskiej z Prusakami. Przez miejscowość przebiega także Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Odwiedzając dziś tę wieś, bez trudu odnajdziemy wiele śladów z jej osiemsetletniej historii. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej pochodzi z XIV wieku i był przebudowany w 1532 roku, a odnawiany w latach: 1860, 1930 i 1960. Wewnątrz świątyni znajduje się, datowana na drugą połowę XV wieku gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. W skład zabytkowego kompleksu wchodzą także zabytkowe nagrobki z lat 1541–1605 oraz cmentarna dzwonnica z XVII wieku. Po drugiej stronie głównej drogi łączącej Szczawno Zdrój ze Starymi Bogaczowicami znajduje się zespół pałacowy wraz z parkiem. Głównym budynkiem jest pochodzący z około 1730 roku, kamienno-ceglany pałac Czettritzów, który został wzniesiony w miejscu zamku obronnego z drugiej połowy XVI wieku. Drugim obiektem jest oficyna z 1560 r., która została przebudowana w 1730 r. Dzięki gruntownemu remontowi kilka lat temu powstał w niej hotel z restauracją.
– Serdecznie zapraszamy do Strugi, która sąsiaduje z wałbrzyskim osiedlem Podzamcze oraz Szczawnem Zdrój. Można do nas wybrać się nie tylko samochodem. Ale także pieszo, a wiosną, latem i jesienią również rowerem. Dojazd czy spacer ułatwiają nowe ścieżki przy obwodnicy Szczawna Zdroju. Po spacerze i zwiedzaniu naszych zabytków, zapraszamy do restauracji Adelsbach na pyszny obiad w naszej pięknej, zabytkowej sali. Tym bardziej, że do końca lutego na rodzinne obiady udzielamy 10 proc. rabatu – zachęcają właściciele Pałacu Struga.
(RED)
struga12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W odnowionej oficynie Pałacu Struga działa hotel i Restauracja Adelsbach (fot. Kazimierz Masiuk).

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty