Tygodnik DB2010

Tydzień przedsiębiorcy w ZUS

Dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszył się zorganizowany przez Oddział ZUS w Wałbrzychu ,,Tydzień Przedsiębiorcy”. W bezpłatnych seminariach i szkoleniach wzięło udział ponad pół tysiąca płatników. Skorzystali oni z porad ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Powiatowego Urzędu Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

2000px-ZUS_logo

 

 

 

 

 

 

Podczas ,,Tygodnia Przedsiębiorcy”, czyli ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń, seminariów oraz konsultacji eksperckich. Wałbrzyski Oddział ZUS do współpracy na rzecz płatników zaprosił przedstawicieli Urzędu Skarbowego, Powiatowego Urzędu Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, Regionu Funduszu Wałbrzyskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przez pięć dni w sali szkoleniowej wałbrzyskiego Oddziału ZUS w szkoleniach i seminariach brało udział od 50 do 150 osób – byli to zarówno przedstawiciele dużych firm, jaki i biur rachunkowych oraz jednostek budżetowych. Największym zainteresowaniem uczestników cieszyło się szkolenie z Interaktywnego Programu Płatnik oraz seminarium o e-ZLA, ponadto spotkania poświęcone rozliczaniu i wypłacie świadczeń, obowiązkom płatnika wobec ZUS czy też ubezpieczeniom społecznym osób migrujących.

Dodatkowym atutem ,,Tygodnia Przedsiębiorcy” było zaproszenie przez Oddział ZUS w Wałbrzychu specjalistów z instytucji współpracujących. I tak eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy omówili zagadnienia związane z wypełnianiem dokumentacji powypadkowej oraz delegowaniem pracowników a specjaliści z Urzędu Skarbowego przybliżyli temat uprawnień i obowiązków płatnika. Na Sali Obsługi Klienta (SOK) wałbrzyskiego Oddziału ZUS eksperci z Narodowego Funduszu Zdrowia zakładali wszystkim chętnym dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Ponadto także – na czas Tygodnia Przedsiębiorcy – na SOK-u zostało utworzone stanowisko eksperta ds. ulg i umorzeń składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Oprócz szkoleń dla prowadzących już działalność gospodarczą, przygotowano także seminarium dla osób zainteresowanych rozpoczęciem prowadzenia działalności. Skorzystali z niego m.in. uczniowie dwóch wałbrzyskich szkół – Zespołu Szkół nr 5 im. T. Hubera oraz Zespołu Szkół nr 7 im. KEN – którzy wkrótce wkroczą na rynek pracy.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, seminaria miały też miejsce w jednostkach terenowych wałbrzyskiego oddziału ZUS. Ponadto, dzięki uprzejmości starosty kłodzkiego, szkolenie dla płatników ziemi kłodzkiej, odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kłodzku.

W opinii uczestników seminaria i spotkania były intersujące, ponieważ stworzyły możliwość zapoznania się ze zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych, jakie wchodzą bądź wejdą w życie w najbliższym czasie. Spotkania stworzyły także okazję do indywidualnych rozmów z ekspertami.

– ZUS przez ostatnie lata stara się przekonać płatników, że jest na nich otwarty i że jest im potrzebny. Frekwencja na naszych spotkaniach wskazuje, że zarówno forma spotkań, jak i tematyka, były trafione – komentuje Jerzy Gajos, dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu.

Warto dodać, że  wałbrzyski Oddział ZUS obsługuje 55 tys. aktywnych płatników, a na salach obsługi klientów około 50 tys. osób w ciągu miesiąca. Seminaria i szkolenia są uzupełnieniem bieżącej pracy na rzecz klientów.

(RED)

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej