Tygodnik DB2010

Głuszyca – miasto włókniarzy

– 18 października 2015 r. to dzień szczególny w historii Głuszycy. Dzień, w którym spełniają się marzenia wielu mieszkańców i jedno z moich marzeń. Głuszyca ma w końcu swoją spisaną historię, dzięki ukazującej się dzisiaj publikacji jednego z jej mieszkańców – powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód na spotkaniu promującym nową książkę Stanisława Michalika „Głuszyca – miasto włókniarzy”.

 

Burmistrz Głuszycy w imieniu wydawcy książki – Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy – podziękował za finansowe wsparcie Fundacji WBK Banku Zachodniego oraz senatorowi RP Wiesławowi Kilianowi, od samego początku wspierającego inicjatywę powstania książki. Podziękowania skierowane zostały także do Grzegorza Czepila, który wzbogacił druk zdjęciami dawnej Głuszycy ze swej ogromnej prywatnej kolekcji, a także do Marzeny Michalik, Pawła Fesyka, Wiesława Jaranowskiego i Roberta Janusza, autorów zamieszczonych fotografii współczesnej Głuszycy. Stanisław Michalik nie krył wzruszenia i wyraził wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do ukazania się monografii Głuszycy. W wygłoszonej rekomendacji zachęcił do zagłębienia się w lekturze, która przybliży czytelnikowi, w jaki sposób na przestrzeni lat kształtowała się tożsamość nadbystrzyckiej gminy. Niezwykle cennym materiałem źródłowym wykorzystanym w publikacji są zachowane kroniki nieistniejących już głuszyckich zakładów włókienniczych oraz kronika Zespołu Szkół w Głuszycy, niegdyś przyzakładowej szkoły kształcącej włókienników.

Przyjaciele autora i zainteresowani dziejami swojej gminy mieszkańcy w czasie spotkania mogli nabyć promowaną książkę wraz z dedykacją autora. Prowadząca uroczystość dyrektor CK-MBP Monika Rejman podziękowała za nastrojowy minikoncert na pianinie Natalii Mordowskiej, przedstawicielce najmłodszego pokolenia głuszyczan.

Sprzedażą książki „Głuszyca- miasto włókniarzy” będzie zajmować się Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy. W najbliższym czasie zostaną podane miejsca, w których dostępna będzie publikacja.

(RED)

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Michalik podczas spotkania promującego jego książkę o Głuszycy.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej