Tygodnik DB2010

Przedsiębiorcze matki z wyższym zasiłkiem

Projekt ustawy, zaproponowany i przeprowadzony w Sejmie przez wałbrzyską posłankę i przewodniczącą sejmowej podkomisji ds. rynku pracy Izabelę Katarzynę Mrzygłocką (PO), wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet zrzeszonych w grupie „Matki na Działalności Gospodarczej”.

 mrzyglocka sejm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedsiębiorcze matki, prowadzące działalność gospodarczą krócej niż dwa lata, będą miały od początku 2016 wyższe zasiłki macierzyńskie. Zwolnione z obowiązku płacenia składek zdrowotnych będą właścicielki firm, których zasiłek byłby niższy niż 1000 zł miesięcznie.

Ważnym postulatem przedsiębiorczych matek było także przedłużenie vacatio legis, przez co nowe regulacje objęłyby również kobiety znajdujące się już w ciąży. Przedstawiona przez Izabelę Katarzynę Mrzygłocką ustawa została niemal jednogłośnie przegłosowana w Sejmie (za głosowało 427 posłów, 4 wstrzymało się, 1 był przeciw).

– Dziękuję wszystkim wspaniałym paniom – przedsiębiorcom, z którymi miałam okazję współpracować przy okazji tej sprawy – mówi Izabela Katarzyna Mrzygłocka. – Cieszę się, że udało mi się pomóc rozwiązać tak poważny problem – dodaje posłanka.

Grupa „Matki na Działalności Gospodarczej” powstała jako wyraz protestu przeciwko proponowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmianom w zasadach wypłacania zasiłków macierzyńskich dla kobiet odprowadzających składki ubezpieczeniowe w ramach własnej działalności gospodarczej. Regulacje te uderzyły szczególnie dotkliwie w grupę kobiet-przedsiębiorców korzystających z tzw. małego ZUS-u, czyli ulgowej składki ubezpieczeniowej, przysługującej przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej. Wypłacany tej grupie zasiłek macierzyński wynosiłby w niektórych wypadkach zaledwie 18 złotych miesięcznie. Ministerstwo pracy podkreślało z kolei, że celem zmian jest ukrócenie zdarzających się faktycznie pewnych przypadków nadużyć.

– Ważne jest, by nie wylewać dziecka z kąpielą. Walka z nadużyciami jest bardzo ważna, ale wspólnie w zainteresowanymi kobietami i ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem udało się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony – tłumaczy Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

– Pomoc pani poseł Mrzygłockiej była kluczowa – mówi Karolina Popławska z grupy „Matki na Działalności Gospodarczej”. – Wcześniej rozmowy ślimaczyły się i nie wiedziałyśmy same na czym stoimy, a po włączeniu się pani poseł wszystko nabrało tempa. Przegłosowana w Sejmie ustawa jest mądrym, satysfakcjonującym kompromisem, który bardzo nas cieszy. Najważniejsze jest w nim to, że matki znajdujące się już w ciąży nie zostaną zaskoczone zmianami nabytych wcześniej praw- dodaje.

(RED)

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej