Tygodnik DB2010

Nie tylko „złoty pociąg” rozsławi Wałbrzych

Ostatnie wydarzenia dotyczące prawdopodobnego odnalezienia „złotego pociągu” rozsławiły miasto Wałbrzych nie tylko w całej Polsce, ale także na całym świecie. Przypomniały nam także o tym jak bogatą, barwną i niezwykłą historię ma za sobą to miasto. Historię, o której warto pisać i mówić.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo GSMA wywodzi się ze Świdnicy i swoje publikacje historyczne rozpoczęło również od tego miasta. Dotychczas to młode, ale ambitne wydawnictwo wydało dwa albumy „Stara Świdnica”, „PRL po świdnicku. Świdnica 1945-1989” ukazujące za pośrednictwem widokówek i zdjęć historię miasta. Te wyjątkowe książki, ze względu na doskonałe wykonanie i fachowe opisy cieszą się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców oraz przyjezdnych. Wydawnictwo nie zamierza jednak na tym poprzestać i wprowadziło do księgarni swoje najnowsze dzieło album „ Dawny Wałbrzych” ukazujący historie miasta na starych widokówkach. Każdy rozdział albumu jest dodatkowo wzbogacony o wstęp wprowadzający do historii miasta. Ze względu na ogromne zainteresowanie turystów, album tłumaczony jest również na język niemiecki i angielski. – Zbiór 240 kart pocztowych, ilustrujących Wałbrzych przed wybuchem II wojny światowej wraz z opisami składa się na sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni, która może zachęci do odnalezienia zaprezentowanych miejsc podczas spaceru po Wałbrzychu? Na pewno jest to album, który ucieszy wałbrzyszan i pasjonatów historii – mówi wydawca Monika Krawczyk-Rudnicka. W czasie tworzenia albumu „Dawny Wałbrzych” wydawnictwo GSMA współpracowało z Muzeum Porcelany, Biblioteką pod Atlantami oraz indywidualnymi kolekcjonerami. Patronat Honorowy nad albumem objęli Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz Poseł na Sejm Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. -Częścią wałbrzyskiej spuścizny są także stare pocztówki i zdjęcia zgromadzone w tym wydawnictwie. Mam nadzieję, że pozwolą przybliżyć dawny klimat i rytm miasta nad Pełcznicą. Niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju – pisze o albumie Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

– Niezmiernie mi miło, że mogę zarekomendować Państwu album, który w doskonały sposób obrazuje długą i burzliwą historię naszego miasta. Miasta o ogromnym potencjale przemysłowym, naukowym i turystycznym. Miasta, które na naszych oczach permanentnie ewoluuje. Miasta, które tworzą jego mieszkańcy i to oni są jego największym bogactwem – pisze o albumie Poseł na Sejm Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Bez wątpienia album „Dawny Wałbrzych”, wydany pod patronatem Tygodnika DB 2010, spotkał się z uznaniem zarówno czytelników, wielbicieli historii, rodowitych mieszkańców jak i włodarzy miasta. Oczywiście wydawnictwo nie zamierza poprzestać tylko na tej jednej publikacji. Dobiegają już końca prace nad kolejną drugą publikacją na temat Wałbrzycha, będzie to album przedstawiający historię miasta w latach 1945-1989.

Wszystkie publikacje wydawnictwa GSMA dostępne są w księgarniach Matras, Eureka oraz w Muzeum Ceramiki w Wałbrzychu. Albumy poświęcone Wałbrzychowi można znaleźć również w Księgarni Stary Zdrój, Księgarni Literackiej, Zamku Książ i w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie Wydawnictwa GSMA Świdnica: www.wydawnictwo.gsma.pl.

(RED)

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej