https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Z OSK wakacje na medal

Ośrodek Społeczno-Kulturalny Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” w Wałbrzychu kolejny raz wzorowo wywiązał się z roli organizatora wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a ciekawe i przy okazji edukujące zajęcia, na pewno długo pozostaną w pamięci ich uczestników.
 
Pożyteczny wypoczynek z OSK, trwający od 1 lipca do 31 sierpnia, przebiegał pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Prelekcje i pogadanki przeprowadzali m.in. funkcjonariusze Sekcji do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, funkcjonariusze straży miejskiej, pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu, przedstawiciele Sudeckiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gasniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu oraz przedstawiciele firmy Tauron Dystrybucja. Tematem spotkań były m.in. zagrożenia wynikające z nałogów, zasady prawidłowego poruszania się po drogach i korzystania z kąpieli, zachowania się podczas górskich wycieczek, bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, a także zagadnienia związane ze służbą strażacką. Zawsze kończyły się dyskusją na temat pozyskanych informacji, a najbardziej aktywni uczestnicy spotkań otrzymywali nagrody rzeczowe lub słodycze.
Szczególnie interesująco przebiegał konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje”. Prace zaprezentowano w OSK, jak również w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Wiele zajęć przeprowadzono w ramach projektu „czysta natura”, będącego laureatem konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest GAZ-SYSTEM.
Poznaniu różnego rodzaju osobliwości Dolnego Śląska i ważnych dla rejonu obiektów, służyły liczne wycieczki piesze i autokarowe. Wyprawiono się np. w okolice Waligóry w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich, do Jaskini Nietoperzy, szkółki leśnej w Bojanicach, Książańskiego Parku Krajobrazowego m.in. w celu obserwacji stanowisk bobrów w rejonie Strugi, do Zakładu Produkcji Wody Wałbrzyskiego Przedsiebiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Marciszowie oraz do Centrum Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze. Wszystkim wycieczkom autokarowym towarzyszył licencjonowany przewodnik sudecki.
Innym pożytecznym przedsięwzięciem było włączenie dzieci w kampanię „Czyste góry – czyste wakacje” Fundacji Recal. Podczas warsztatów zapoznawano się np. z zasadami selektywnej segregacji odpadów. Prezentacja multimedialna „Rekultywacja terenów pokopalnianych” ukazywała sposoby przywracania zdegradowanym obszarom aktywności biologicznej, co dotyczy m.in. zalesiania i zakrzewiania hałd. Zdobytą wiedzę uczestnicy zajęć wykorzystywali m.in. w warsztatach plastycznych, a prace eksponowano także w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz w Pasażu Tesco w Szczawnie-Zdroju.
Sporo miejsca w programie zajęć wakacyjnych OSK, zajęły rozgrywki sportowe, np. tenisie ziemnym i stołowym, badmintonie, piłce siatkowej, palancie, bilardzie, warcabach (wspólnie ze Stowarzyszeniem Rekreacyjno-Sportowym Dęby Wałbrzych) i ringo. Na terenie rekreacyjnym przeprowadzono drużynowy wielobój olimpijsko-ekologiczny i liczne zabawy plenerowe.
Część zajęć zorganizowano w sali komputerowej. Ponadto rozwiązywano szarady, łamigłówki i kalambury, odbyły się też turnieje z wykorzystaniem gier planszowych. W tym roku dominującą tematyką konkursów plastycznych były zagadnienia związane z ochroną środowiska i ekologią. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy wokalne i taneczne.
Na zakończenie wakacji zorganizowano pieczenie kiełbasek oraz konkurs „Mam talent”. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy zajęć gadżety reklamowe projektu „Czysta natura” – m.in. koszulki, smycze, worki na obuwie zmienne, torby na zakupy, aluminiowe skarbonki itp.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, przeprowadzano od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 14.00. Ogółem w lipcu w ośrodku przebywało 1110 osób, a w sierpniu 785. Zdecydowana większość uczestników, to mieszkańcy Podzamcza, ale z OSK korzystały również osoby z innych dzielnic Wałbrzycha. Codziennie otrzymywały słodkie bułki i herbatę, a podczas wycieczek autokarowych – kanapki. Udział w zajęciach był bezpłatny.
Oby podzamczański OSK, kierowany przez Włodzimierza Palusko, który pracuje z fachowymi i doświadczonymi instruktorami, stał się wzorem dla innych tego rodzaju placówek w Wałbrzychu.
Andrzej Basiński
 Wakacje z OSK
 
 
 
 
 
 
 
Uczestnicy zajęć w OSK.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty