Tygodnik DB2010

Świebodziczanie pojadą mercedesami

Mieszkańcy Świebodzic muszą jeszcze kilka miesięcy poczekać, zanim usiądą w wygodnych siedzeniach i klimatyzowanych wnętrzach. Ale nowe autobusy komunikacji miejskiej już są gotowe. W ubiegłym tygodniu przyjechały na oficjalny odbiór.

 

Trzy Mercedesy Benz model Citaro zaparkowały na placu ZGK Świebodzice w czwartek rano i natychmiast wzbudziły sensację. Auta w kolorze złotym przyciągały wzrok przechodniów i wiele osób pytało z zaciekawieniem, czy to te „nasze” autobusy.

Pojazdy zostały zakupione przez gminę Świebodzice za ponad 4 mln zł, ale Unia Europejska pokryje prawie 85 procent tych kosztów. Dzięki dofinansowaniu złożonego przez gminę projektu, od 1 stycznia w Świebodzicach kursować będą jedne z najnowocześniejszych autobusów miejskich w kraju. Bogato wyposażone, ekologiczne, komfortowe dla pasażerów – i naprawdę ładne.

– Auta są bardzo wygodne i pełne elektronicznych udogodnień zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. Wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Świebodzic Łukaszem Kwadransem, szefem ZGK Świebodzice Kacprem Nogajczykiem i radnym Sławomirem Łukawskim byli pierwszymi osobami, które obejrzały wnętrza pojazdów.

– Posiadają m. in. Zintegrowany System Informacji Pasażerskiej – czyli elektroniczne wyświetlanie aktualnych przystanków, rozkładów jazdy, biletomaty, itd.  Są ekologiczne i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. To prawdziwie europejska jakość.

Dzięki temu zakupowi gmina będzie mogła sama realizować transport publiczny na terenie miasta – obecnie jest on zlecany przewoźnikom w drodze przetargu. Nowe autobusy wyruszą na ulice Świebodzic 1 stycznia 2016 roku. Będzie je obsługiwać 5 kierowców, zatrudnionych przez ZGK, wszyscy to świebodziczanie.

(RED)

mercedesy swiebodzice

 

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej