Tygodnik DB2010

Oszuści nie mają wakacji

Policja ostrzega przed oszustką, która próbuje wyłudzić pieniądze znaną metodą „na wnuczka”. Kobieta dzwoni i informuje o rzekomym wypadku, którego sprawcą jest wnuczek, próbując wyłudzić pieniądze na kaucję potrzebną do opuszczenia aresztu. Podobnych przypadków jest więcej.

 

Oszuści „na wnuczka” wciąż oszukują starszych ludzi. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Rozmawiajmy z nimi o oszustach.

– Jedna z osób wykazała się czujnością i natychmiast poinformowała policję. Prosimy o zgłaszanie takich zdarzeń na numer alarmowy 997. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom postronnym! Kilka osób padło ofiarą podobnych wyłudzeń w Wałbrzychu i Świdnicy. Bądźmy czujni i ostrożni – apeluje Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Choć policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść, nadal niepokojąca jest liczba zgłoszeń dotycząca tej metody kradzieży. W związku z tym apelujemy o ostrożność!

– Jak nie stać się ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze: poinformować o takiej sytuacji policję; poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego; nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni); nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel; potwierdzić informację u innych członków rodziny. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy i nie wpuszczać ich do mieszkania! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu. W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści – wyjaśnia st. asp. Joanna Żygłowicz, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

(RED)

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policjanci apelują o ostrożność, bo oszuści cały czas wyłudzają pieniądze metodą „na wnuczka” i jej podobnymi.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej