Tygodnik DB2010

Każdy może uratować życie

Agnieszka Bartków z Gostkowa w gminie Stare Bogaczowice otrzymała od ministra zdrowia medal „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W Wałbrzychu i Świebodzicach organizowana są cykliczne zbiórki krwi, której wciąż brakuje w okolicznych szpitalach.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 sierpnia w Świebodzicach stawiło 28 osób się na kolejnej zbiórce krwi, tym razem w mobilnym ambulansie, który zaparkował przed świebodzickim ratuszem.

– Należą im się szczególne słowa podziękowania, bo wysokie temperatury zachęcają raczej do pozostania w domu. Ale nasi wierni krwiodawcy zawsze meldują się na zbiórkach, a dzięki temu Świebodzice są ważnym przystankiem na mapie miast, wspierających krwiodawstwo. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zawiozło do swojego banku ponad 13 litrów bezcennego leku. Zwłaszcza teraz, podczas wakacji, krew jest naprawdę na wagę złota, bo zapotrzebowanie jest zwiększone, a zapasy szybko się kurczą. Po oddaniu obowiązkowych 450 ml krwi każdy krwiodawca mógł się pokrzepić owocami i napojami, przekazanymi przez sklep Tesco, a na osłodę były pyszne cukierki z naszej niezawodnej Śnieżki – mówi Agnieszka Bielawska – Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, który był współorganizatorem zbiórki krwi.

Następna akcja krwiodawstwa w Świebodzicach odbędzie się we wrześniu w Miejskim Domu Kultury, natomiast w Wałbrzychu mobilny ambulans stanie w Rynku już 20 sierpnia (czwartek).

– Zapraszamy od godziny 9.00 do 13.00 dorosłych, zdrowych mieszkańców Wałbrzycha i okolic do oddania krwi. Czas wakacji to trudny okres dla służby krwi – zwiększa się zapotrzebowanie na ten bezcenny lek, a zmniejsza liczna osób zgłaszających się do oddania krwi. Ludzie chorzy w szpitalach z niecierpliwością czekają na krew, którą można uzyskać jedynie z dobroci serca ludzi zdrowych – podkreśla Teresa Kamińska, kierownik ekip wyjazdowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Krew i jej składniki są niezbędne podczas każdej operacji chirurgicznej. Do najprostszego zabiegu operacyjnego potrzebne są co najmniej 2 jednostki koncentratu krwinek czerwonych (KKCz), do zabiegów kardiochirurgicznych wymagane są 4 do 6 jednostek i 2 jednostki osocza, natomiast w przypadku krwotoków (np. u ofiar wypadków, przy urazach wielonarządowych) może być konieczne wykorzystanie nawet 12 jednostek krwi i 6 jednostek osocza. Krew jest niezbędna też do leczenia osób chorych onkologicznie. Krwi nie da się sztucznie wytworzyć, ani zastąpić innymi środkami, ajedyną możliwością jej pozyskania jest pobranie od krwiodawcy.

– Dlatego doceniamy wszystkich, którzy dzielą się swoją krwią z innymi – wójt Gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech, który wraz z prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi „DAR” przy WZK „Viktoria” w Wałbrzychu Januszem Grodzkim wręczył Agnieszce Bartków z Gostkowa przyznany przez ministra zdrowia medal „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

– Pani Agnieszka oddała już ponad 34 litry krwi. Jest to ilość ogromna, biorąc pod uwagę, że krew stanowi ok. 7% wagi ciała. Pierwszy raz oddała krew dla koleżanki z pracy i na razie nie zamierza rezygnować z tej praktyki – wyjaśnia Mirosław Lech.

(TP)

Tags: , , , , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej