Tygodnik DB2010

Praca sezonowa za granicą

Doradcy Eures Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy radzą na co uważać i gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy sezonowej. Ponad 150 Dolnoślązaków niemal od ręki może wyjechać na kilka, a nawet kilkanaście tygodni do Wielkiej Brytanii, Holandii, czy Niemiec.

 

– Poszukiwani są pracownicy do zbioru warzyw, do pracy w magazynie, szklarni, czy też w roli listonosza i kuriera. W ramach prac sezonowych dziesiątki osób pracują już przy zbiorze truskawek, pieczarek, czy też innych owoców i warzyw. W ramach bazy Eures oprócz pracy sezonowej Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy dysponuje ponad 300 ofertami pracy niemal w całej Europie – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Ze względu na wzmożone wyjazdy DWUP w swoim serwisie internetowym przygotował zestaw porad dla poszukujących tymczasowego zajęcia za granicą.

– Są to oferty do rolnictwa, sadownictwa, przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów. Spore zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii. Na zajęcie mogą liczyć kelnerzy, kucharze, personel sprzątający, pracownicy recepcji, animatorzy czasu wolnego oraz osoby do organizacji stacjonarnych lub objazdowych imprez rozrywkowych np. w cyrkach, wesołych miasteczkach, parkach rozrywki – wylicza Małgorzata Kociuba, koordynator zespołu ds. Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Czas zatrudnienia zależy od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów. Najczęściej obejmuje okres od 2 do 4 miesięcy.

– Zdarza się również, że pracodawca po tym okresie proponuje pracę już na stałe np. dotyczy to ofert związanych ze zbiorem pieczarek. Pamiętać trzeba zawsze o wymogach językowych – coraz częściej pracodawcy wymagają podstawowej lub komunikatywnej znajomości ich rodzimego języka nawet przy najprostszych pracach – dodaje Małgorzata Kociuba.

Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwym pracodawcą czy pośrednikiem, warto skorzystać z pomocy urzędu pracy lub wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia. Poszukując pracy sezonowej za granicą dobrze jest zacząć od stron EURES: wojewódzkiej – www.eures.dwup.pl i krajowej – www.eures.praca.gov.pl, gdzie praktycznie już od marca pojawiają się oferty pracy sezonowej, głównie w hotelarstwie i gastronomii.

W kolejnych miesiącach można znaleźć oferty pracy w rolnictwie, sadownictwie i przy zbiorach owoców i warzyw np.  truskawek, sałaty, kapusty i innych. Osoby ze znajomością języka obcego znajdą sezonowe oferty pracy na platformie europejskiej www.eures.europa.eu. Więcej informacji i porad można znaleźć na www.eures.dwup.pl.

(RED)

 gielda pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele osób latem szuka pracy sezonowej.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej