Tygodnik DB2010

Cóż to za spektakl był!

Perypetie dwóch par: Anieli i Gustawa oraz Klary i Albina, uwikłanych w intrygę miłosną, okraszone wspaniałymi dialogami i fredrowskim humorem pokazane zostały publiczności w Świebodzicach. Spektakl „Śluby panieńskie” to kolejne – po ubiegłorocznej „Zemście” – przedstawienie Fundacji REM, która w niebanalny sposób promuje piękną, polską literaturę.

 

Do wcielenia się w role fredrowskiej komedii zaproszeni zostali uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego, ich nauczyciele, rodzice a także znane osobowości Świebodzic. Międzypokoleniowy spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji REM oraz Społecznego Gimnazjum Akademickiego, realizowanym w ramach zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dziedzictwa narodowego współfinansowanego z budżetu gminy Świebodzice. Pomysłodawcami spektaklu są Elwira Podhalicz i Anna Maślach. Reżyseria: Ksiądz Mateusz Pawlica i Elwira Podhalicz. Scenografia i kostiumy: Katarzyna Jarosz. W ramach zajęć artystycznych uczniowie, wspólnie z rodzicami i znanymi postaciami życia publicznego Świebodzic, pracowali nad spektaklem już od marca. Wszyscy aktorzy starali sie zagrać jak najlepiej, a gorące brawa i życzliwe oklaski były dla nas najlepszym dowodem, że sztuka się podobała.

Najwięcej uciechy widownia miała z pewnością w V akcie, kiedy to na scenie pojawiły się osoby z życia publicznego miasta, w stylowych kostiumach i perukach. Serce publiczności jak zwykle podbił burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, jako żywiołowy Radost, który tubalnym głosem rozstawiał wszystkich po kątach. W roli Pani Dobrójskiej wystąpiła Zofia Marek, radna rady miejskiej, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania a do tego lubiana nauczycielka Gimnazjum nr 2. Klarą – i chwilowo brunetką – została Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a o jej względy ubiegał się płaczliwy Albin – w tej roli bynajmniej nie płaczliwy radny Piotr Krzyśpiak. Druga „para” uwikłana w intrygę miłosną to naiwna i złotowłosa Aniela – Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy urzędu miejskiego oraz fircykowaty i przebiegły Gustaw – w tej roli Lesław Podhalicz, radny rady miejskiej.

(RED)

sluby panienskie

 

 

 

 

 

 

Świebodzickie „Śluby panieńskie” miały międzypokoleniową obsadę.

Tags: , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej