Tygodnik DB2010

Gmina Stare Bogaczowice bo…

… to miejsce idealne do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. To miejsce, które już wybrały setki osób, budując na terenie gminy Stare Bogaczowice swoje nowe domy. A wszechstronny i harmonijny rozwój gminy będzie stale zwiększał jej atrakcyjność, zdeterminowaną nie tylko doskonałym położeniem.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

Ostatnie lata to w Gminie Stare Bogaczowice okres wzmożonego indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.  Obecnie na terenie gminy oferowanych jest około 300 działek budowlanych. Można przebierać wśród tych położonych blisko granic Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju oraz wśród takich, gdzie docenimy spokój i bliskość przyrody.

Kolejnym argumentem za wyborem Gminy Stare Bogaczowice, jako swojego nowego miejsca na ziemi, jest doskonała woda. Cała Gmina zaopatrywana jest w wodę z ujęcia głębinowego w Marciszowie. Długość sieci wynosi  43,3 km. Co ważne – jest to sieć nowa i w dobrym stanie technicznym. Miejscowości: Struga, Nowe Bogaczowice i Stare Bogaczowice zwodociągowane są w 90% a, a pozostałe miejscowości w 100%. Budynki komunalne w 99 % podłączone są do sieci wodociągowej. Na tym nie koniec, ponieważ trwają prace projektowe sieci kanalizacyjnej dla Lubomina i Strugi.

Stare Bogaczowice to przede wszystkim gmina rolnicza. A rolnictwo na jej terenie to dziś przede wszystkim duże gospodarstwa rolne, spółdzielcze i prywatne, specjalizujące się w uprawie zbóż i produkcji mleka. Gmina jest potentatem w produkcji jaj, a prym w tej dziedzinie wiodą Spółdzielnie „Aktiw” i ‚Przyszłość”. Producenci rolni dysponują nowoczesnym sprzętem i środkami produkcji, a metody produkcji nie są groźne dla środowiska.

Warunki do życia w Gminie Stare Bogaczowice są więc wręcz wymarzone dla rodzin poszukujących oazy w niedalekiej odległości od wielkomiejskiej aglomeracji. I doceniło to już wiele osób, przenosząc swoje gniazda do malowniczych miejscowości, które wchodzą w skład tej gminy. Wiele z nich, zanim podjęło tę decyzję, sprawdziło także możliwości edukacyjno – rozwojowe dla swoich dzieci, a te są wręcz wzorowe. Zespół Szkół Starych Bogaczowicach stanowią szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum. Do pierwszej z nich uczęszczają także dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. W gimnazjum jest sześć oddziałów (po dwa na każdą klasę), w których uczy się młodzież z gminy oraz osoby dojeżdżające z Sadów, Szczawna-Zdroju, a nawet z Wałbrzycha! Uczniowie mogą korzystać ze świetlicy, z zajęć wyrównawczych, konsultacji, kół przedmiotowych oraz kół zainteresowań. Uczestniczą w wielu konkursach pozaszkolnych. Ostatnie osiągnięcia gimnazjalistów to: tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego i „Młodzież a członkostwo w UE”, I miejsce w Ogólnopolskim Wielkim Teście z Języka Angielskiego dla młodzieży – edycja wałbrzyska, czy uczestnictwo w finale konkursu „Być kimś”. Obecnie działalność rozpoczyna zespół muzyczny. Wizytówką gminy są także młodzi sportowcy, którzy mogą korzystać z poprawiającej się bazy (sala gimnastyczna przy zespole szkół, boiska piłkarskie) oraz naturalnych warunków. Kolarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Lider Stare Bogaczowice, od lat odnoszą znaczące sukcesy w wyścigach szosowych i górskich, wygrywając mnóstwo wyścigów oraz zdobywając medale mistrzostw Polski i Pucharu Polski. A po latach przerwy gmina doczekała się także klubu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Prężnie działająca Unia Bogaczowice nie tylko zajmuje się szkoleniem dziewcząt i chłopców, ale także prowadzi zespół seniorów.

Uczniowie na co dzień objęci są wsparciem logopedy m. in. poprzez zajęcia biofeedack’u. Pani pedagog od lat organizuje „Targi szkół ponadgimnazjalnych”, „Spotkania z absolwentem” i warsztaty dla rodziców. Nauczyciele są do dyspozycji uczniów od najwcześniejszych godzin rannych i po lekcjach. Tradycją są „Otrzęsiny klas I gimnazjum” i październikowe „Pasowanie na ucznia w szkole podstawowej”.

(RED)

Tags:

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej