Kończą remont barokowej świątyni

Polecamy13 maja, 2015

Dobiegają końca prace związane z renowacją barokowego kościoła parafialnego p.w. Zwiastowania NMP w Witkowie Śląskim.

kosciol witkow

Malowniczo położony kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny już z daleka wyróżnia się spośród wiejskich zabudowań. Widoczny dzięki strzelistej wieży przy wjeździe do Witkowa, i to niemalże z każdej strony, sprawia wrażenie strażnika tej miejscowości i jej mieszkańców. Wyniosłość tej sakralnej budowli, w której splata się wielka historia, dzieje znakomitego zakonu cysterskiego i losy zwyczajnych ludzi, pokazuje gdzie mieści się prawdziwe centrum życia.

Pierwsze wzmianki nt.: kościoła pochodzą z 1376 roku. W obecnym kształcie kościół powstał w latach 1707-1710 w wyniku przebudowy świątyni średniowiecznej. Kościół wraz z ołtarzem głównym wpisany jest do rejestru zabytków.

W ramach projektu w kościele przeprowadzone zostały prace w zakresie remontu elewacji oraz tynków wewnętrznych, wykonania drenażu, restauracji ogrodzenia oraz elementów kamiennych. Wykonana została również renowacja zabytkowego wyposażenia, tj.: ołtarza głównego (I poł. XVIII w.), barokowego prospektu organowego i balustrady na emporze chóru (ok.1720r.), ambony (II poł. XIX w.), chrzcielnicy (I poł. XVIII w.) i ołtarzy bocznych (III ćwierć XIX w.).

Renowacja kościoła i jego zabytkowych elementów jest zadaniem bardzo ważnym ze względu na wiek budowli i jego wartość historyczną, kulturową i istotne znaczenie obiektu dla mieszkańców wsi.

Realizacja zadania dofinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Gminy Czarny Bór.

loga ue projekt

 

Tagi: , , ,