Tygodnik DB2010

Zadbany zabytek

Stara Kopalnia, jako jeden z dwóch obiektów dolnośląskich, otrzymała nominację do tegorocznej nagrody konkursu „Zabytek Zadbany”, przyznawanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Wałbrzyski obiekt ma szansę na nagrodę w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych.

 

– Laureaci w poszczególnych kategoriach konkursu zostaną wyłonieni na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 21 kwietnia br. w Białymstoku. Celem konkursu jest promocja opieki nad zbytkami przez wyróżnienie najlepiej przeprowadzonych projektów konserwatorskich i rewitalizacyjnych – wyjaśnia Bogumił Gwoździk, z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Tymczasem w miniony weekend w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyły się trzy wydarzenia, które przyciągnęły tysiące wałbrzyszan oraz gości spoza miasta.

– Z udziałem przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów oraz przede wszystkim turystów – którzy już o godz. 10.00 jako pierwsi skorzystali z usług nowego obiektu – wałbrzyskie Centrum Nauki i Sztuki zainaugurowało działanie „powitalnych wrót” Starej Kopalni. Od teraz „Welcome Center” szeroko otwiera swoje podwoje dla wszystkich gości. Tutaj właśnie będą zaczynali swoją przygodę ze Starą Kopalnią wszyscy zwiedzający. Tutaj również, w „Caffe Sztygarówka” będzie można napić się pysznej kawy, spróbować „hot-pyrlika” czy „przybitki strzałowego”. „Welcome Center” dysponuje także 10 komfortowymi pokojami hotelowymi dla gości Starej Kopalni. Festyn „Moto-Krew” zrealizowany z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz wałbrzyskimi stowarzyszeniami motocyklowymi, był okazją do zbiórki krwi w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Akcji oddawania krwi towarzyszył koncert grup rockowych, występy laureatów konkursu „Wałbrzych ma Talent”, pokazy taneczne zespołów z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, prezentacja motorów oraz zabytkowych aut, off road, a także pokazy ratownictwa Straży Pożarnej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Podczas akcji zebrano ponad 18 litrów krwi. Ponadto kilkuset rowerzystów z Wałbrzycha i Dolnego Śląska oficjalnie otworzyło w Starej Kopalni tegoroczny sezon rowerowy. Po wspólnym przejeździe do Starej Kopalni, uczestnicy imprezy wzięli udział w mini-festynie oraz wielu konkursach z nagrodami – relacjonuje Bogumił Gwoździk.

(RED)

 Stara Kopalnia

Stara Kopalnia ma szansę na kolejna nagrodę.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej