Tygodnik DB2010

Dzieci bez próchnicy

Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej ma zapobiegać rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Program ma być realizowany w latach 2015 – 2017, ponieważ dotychczasowe doświadczenia pokazują, że opieka stomatologiczna dzieci i młodzieży jest niewystarczająca.

gabinet lekarski

Dane Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej dowodzą, że stan uzębienia dzieci i młodzieży jest bardzo zły. Próchnicę ma 69 procent 3 latków, 88 procent 6- latków i 81 procent 12- Latków.

– Chcemy to zmienić i jako pierwsi w Polsce wdrażamy program, który ma charakter profilaktyczny i leczniczy. Łączna liczba dzieci objętych opieką docelowo wyniesie ok. 11 000, co stanowi blisko 10 % całej populacji naszego miasta – wyjaśnia prezydent Roman Szełemej.

Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. W tym roku uruchomionych zostanie 5 gabinetów w placówkach szkolnych, a docelowo w Wałbrzychu uruchomionych będzie ok. 15 gabinetów szkolnych. Wszystkie będą wyposażone w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ, stosowane będą tam takie same procedury i materiały.

(RED)

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej