Tygodnik DB2010

Barbórka u źródeł

W Wałbrzychu i Boguszowie – Gorcach – w miastach z kilkusetletnią górniczą tradycją – 4 grudnia uroczyście obchodzono barbórkę. W dniu patronki górników – świętej Barbary – w obu miastach odbyły się okolicznościowe imprezy w odrestaurowanych obiektach nieczynnych kopalń.

SONY DSC

W Wałbrzychu uroczystości rozpoczęła msza święta, potem był przemarsz z kościoła pw. Aniołów Stróżów przed pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Gwarkowie, ubrani w galowe mundury, przy dźwiękach górniczej orkiestry oddali hołd poległym podczas pracy pod ziemią. Był także okolicznościowy wykład górniczego generała Andrzeja Zibrowa w PWSZ, a po południu – w Starej Kopalni – górnicza biesiada.

W Boguszowie – Gorcach barbórkowe uroczystości odbyły się w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” – dawnym szybie Kopalni Węgla Kamiennego Victoria. Obchody święta górniczego są tradycją corocznie przygotowywaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach. Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców: „Zasiali górale”, „Poszło dziewczę po ziele”, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Wszystkich rozbawiły barbórkowe żarty i zaskoczyły ciekawostki dotyczące górniczych klubów. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pamiątką po tym wyjątkowym dniu pozostało wspólne zdjęcie oraz wpisy zaproszonych gości do szkolnej kroniki.

(RED)

 

W Boguszowie Gorcach tegoroczna barbórka obchodzona była w dawnym szybie Witold.

Tags: , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej