Tygodnik DB2010

Głuszyca pamięta

4 czerwca w całej Polsce obchodzone były uroczystości upamiętniające 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Z okazji tego ważnego dla naszego kraju święta, w głuszyckim centrum kultury odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku.

Na zaproszenie Burmistrza Głuszycy Romana Głoda do Centrum Kultury-MBP w Głuszycy przybyli uczniowie miejscowych szkół wraz z nauczycielami. Akademię rozpoczęto hymnem państwowym, następnie goście wysłuchali prelekcji „Ludzkie wybory na drodze walki o wolność Polski”, którą wygłosił Łukasz Kazek – reportażysta, dziennikarz, samorządowiec. Po wykładzie zebrani przeszli pod Pomnik Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

– Polska przed 30-u laty była zupełnie innym krajem. 4 czerwca 1989 roku to przełomowa data uważana za koniec komunizmu w Polsce, zapoczątkowująca szereg przemian ustrojowych i gospodarczych w naszym kraju, ale także w Europie Środkowej i Wschodniej. Doceńmy zatem wolność i demokrację, o którą przez długie lata walczyli nasi rodacy  – mówił do zebranej młodzieży zastępca burmistrza Grzegorz Szymański.

Przypomnijmy, że 24 maja 2013 roku – na pamiątkę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski po II wojnie światowej, które odbyły 4 czerwca 1989 r. – ustanowiony został Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Główne obchody upamiętniające 30 rocznicę 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Gdańsku. W Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku brał udział burmistrz Głuszycy Roman Głód.

(MC)

Mieszkańcy Głuszycy złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej