Tygodnik DB2010

O Krzysiu, który chodzi do pracy ze swoją mamą

O Krzysiu, który chodzi do pracy ze swoją mamą

Krzysiek zapytany o to, co najbardziej lubi robić w pracy szybko odpowiada „myć poręcze”. Znalazł życzliwego pracodawcę, który dał mu szansę. Sytuacja jest dosyć nietypowa, bo Krzyś, żeby sprostać wszystkim zadaniom przychodzi do pracy ze swoją mamą.

Krzyś i jego mama

Znalezienie pracy dla Krzysztofa Kotłowskiego, który nie potrafi pisać, czytać i liczyć nigdy nie było rzeczą łatwą. Obecnie ma stałe zatrudnienie i umowę o pracę, a co za tym idzie zajęcie i wsparcie finansowe. Jednak, by podołać zadaniu, jakim jest sprzątanie klatek schodowych, potrzebne jest wsparcie opiekunki – jego mamy. Pani Maria Kotłowska codziennie chodzi z synem do pracy. – Ja myję, a Krzyś wyciera kurze i poręcze – opowiada – sam nie dałby sobie rady. Nasz pracodawca jest super i nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń. Kiedy jesteśmy przemęczeni dostajemy po prostu trzy dni wolnego – komentuje. Praca jest dużym wyzwaniem zarówno dla Krzyśka, jak i jego mamy, która po cichu marzy, by syn znalazł kiedyś zatrudnienie w firmie, gdzie będzie zupełnie samodzielny. Jeżeli tylko jest taka możliwość Krzyś bierze udział w projektach, takich jak „Szansa na nowe życie” – wspólnym przedsięwzięciu Fundacji Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenia Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej, w trakcie którego nauczył się m.in. sztuki parzenia i serwowania kawy.

Mądry pracodawca

MS Solutions – wałbrzyska spółka oferująca usługi sprzątające – zatrudnia wiele osób z niepełnosprawnościami. W obecnych czasach, kiedy brakuje rąk do pracy, jest to obustronnie korzystne rozwiązanie. – W tym momencie blisko 70% naszej załogi to osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ludzie niepełnosprawni, ale tak naprawdę sprawni w pracy, są bardzo zmotywowani i świetnie wypełniają swoje obowiązki. Lubię z nimi pracować – mówi Michał Szatoń.

Pracodawcy Krzysia wspominają, że na pierwszym spotkaniu był nieśmiały i siedział w kącie, z czasem otworzył się i stał się bardziej komunikatywny. – Dla osób z niepełnosprawnościami praca jest szansą na kontakt z innymi ludźmi, na swoiste przełamanie się. Tak jak dla Krzysia, który sprzątając, codziennie widzi mieszkańców klatek schodowych, o które dba razem ze swoją mamą. Sytuacja Krzysia pokazuje nam, jak cenne jest wsparcie opiekunów, którzy w swoim poświęceniu potrafią aż tyle zdziałać – komentuje Magdalena Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000, koordynatorka projektu. – Wyrozumiałość i otwartość pracodawcy to kolejny element, jakiego nie może zabraknąć – dodaje.

Wsparcie potrzebne od zaraz

Wiele projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oferuje zatrudnienie wspomagane obejmujące wsparciem przez trenera pracy lub asystenta zawodowego u pracodawcy osoby z niepełnosprawnością. Dużym problemem jest jednak znalezienie pracodawców, którzy chcieliby z takiego sposobu zatrudniania pracowników skorzystać, a po zakończeniu projektu takie zatrudnienie sfinansować. – Dobry przykład jaki daje MS Solutions to wciąż zbyt mało by pomóc dorosłym osobom z niepełnosprawnościami i ich coraz starszym opiekunom – mówi Jolanta Ceran, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej – pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe, dlatego z zainteresowaniem obserwujemy prace nad ustawą o zatrudnieniu wspomaganym.

Maria Kotłowska z synem Krzysztofem (fot. Kamil Chorągwicki)

Uczestnicy kursu baristycznego z panią Jolantą Suławą, prezes DZT Service podczas Dnia Kawy (fot. Magdalena Zywar)

Michał Szatoń MS Solutions (fot. Kamil Chorągwicki)

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej