Tygodnik DB2010

Średniowiecze na zamku

Za sprawą Bractwa Rycerskiego Zamku Grodno oraz zaproszonych rekonstruktorów z kraju i z zagranicy, mury zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, zamieniły się w tętniącą życiem średniowieczną osadę.

W czasie, kiedy średniowieczni woje prowadzili walki rycerskie – bo przecież jarmark nie może odbyć się bez turnieju – licznie przybyli turyści mogli obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, a także nabyć ich produkty. Wybierać można było pomiędzy średniowiecznym jadłem, miodami, historycznymi ozdobami i naczyniami oraz uzbrojeniem.

Jest już tradycją, że zamek Grodno w Zagórzu Śląskim wystawiany jest do licytacji w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwycięzca otrzymuje tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Grodno. W tym roku licytację, za kwotę 1009 zł, wygrała Kancelaria Adwokacka Adwokat Ernest Ziemianowicz z Wlenia. Niespodzianką było to, że na konto orkiestry wpłynęła podwójna kwota, czyli 2009 zł! W trakcie uroczystości otwarcia XIV Jarmarku Średniowiecznego w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, Wójt Gminy Walim Adam Hausman oficjalnie przekazał tytuł Kasztelana Zamku Grodno adwokatowi Ernestowi Ziemianowiczowi. Tytuł Honorowego Kasztelana zobowiązuje, dlatego nowy kasztelan miał sposobność zwiedzić zamek, a jego osobistym przewodnikiem był Wójt Gminy Walim.

(RED)

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej