Tygodnik DB2010

Zmiany w ruchu

– Zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowej organizacji ruchu na czas budowy obwodnicy Wałbrzycha, od najbliższego weekendu czekają na spore zmiany w okolicach ronda Tesco wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

– Projekt zakłada wyłączenie po jednej jezdni ulic Szczawieńskiej i Długiej oraz wyłączenie pasów ruchu na rondzie i na jezdni ulicy Łączyńskiego. Ulice Wyszyńskiego i Gałczyńskiego zastaną zaślepione, a ulica Chopina dostępna wyłącznie dla komunikacji miejskiej i mieszkańców. Nie będzie możliwości dojechania do nich od strony ronda Tesco. Objazd do Szczawna-Zdroju poprowadzony będzie przez ul. Szczawieńską (obwodnica Szczawna Zdroju). Autobusy linii nr 18 z Podzamcza w kierunku Szczawna-Zdroju jeździć będą ulicą Chopina. Trasa powrotna w kierunku Podzamcza wyznaczona zostanie przez obwodnicę Szczawna-Zdroju. Przepraszam za utrudnienia i liczę na Państwa wyrozumiałość. Aby było zdecydowanie lepiej, przez chwilę będzie trudniej – dodaje Roman Szełemej.

Nad płynnością ruchu na wałbrzyskich ulicach ma czuwać Centrum Inteligentnego Systemu Transportowego, które działa w kamienicy Pod Kotwicą w wałbrzyskim Rynku. System został stworzony przede wszystkim do kierowania ruchem i sterowania oświetleniem na 17 skrzyżowaniach w Wałbrzychu. Jednak dotyczy również informacji parkingowej, zarządzania komunikacją zbiorową, informacji pasażerskiej, oświetlenia i monitoringu miejskiego obejmującego 75 kamer.

– To wszystko po to, by miejski ruch był sprawny i bezpieczny dla mieszkańców – podkreśla prezydent Wałbrzycha.

O tym, że ITS działa, każdemu kierowcy przypominają kamery detekcyjne badające natężenie ruchu na skrzyżowaniach.

– System „widzi” jak autobusy poruszają się po mieście, a to pozwala zoptymalizować rozkład jazdy, by pasażerowie jak najkrócej czekali na przystankach lub reagować na bieżąco, jeśli autobus jest spóźniony i przydzielić mu zielone światło. System umożliwia również wsparcie dla służb w celu szybszego przejazdu przez miasto. Cenne dla policji kryminalnej i drogówki są także nagrania, które centrum chętnie udostępnia. System jest adaptacyjny, a to oznacza, że cały czas się doskonali, „uczy się” miasta – wyjaśnia Ryszard Błażnik – kierownik Centrum Sterowania Ruchem w Wałbrzychu.

(RED)

Od 25 maja nie będzie wjazdu do Szczawna-Zdroju od strony ronda przy Tesco.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej