Tygodnik DB2010

Odbudowują linię nr 285

Na linii 285 – zabytkowej, niezwykle malowniczej, jednej z najpiękniej położonych linii kolejowych w Polsce, trwają prace rewitalizacyjne. Za dwa lata będzie można przejechać szynobusem lub pociągiem turystycznym z Jedliny-Zdroju do Świdnicy Kraszowice i dalej – do Wrocławia.

Linia kolejowa nr 285 została zamknięta w 2004 roku. Jednak reaktywacja połączeń kolejowych na tej historycznej linii była dla wielu osób priorytetem. Dzięki wielu rozmowom, porozumieniom i różnego rodzaju zabiegom, linia ta zostanie zrewitalizowana. W 2021 roku rozkład jazdy ma ulec zmianie i będzie można przejechać szynobusem lub pociągiem turystycznym z Jedliny-Zdroju do stacji Świdnica Kraszowice najpiękniej położoną linią kolejową w Polsce.

 W ramach zaplanowanych prac rewitalizacji i odnowieniu podlegać będą nie tylko same tory, ale również liczne obiekty inżynieryjne, znajdujące się na tej trasie. W sumie mostów, przepustów, murów oporowych i wiaduktów jest aż 110. Większość z tych obiektów pochodzi z I połowy XX wieku. Warto zaznaczyć, że w Jedlinie-Zdroju powstanie przystanek kolejowy. Będzie on zlokalizowany przy ulicy Chopina – nieopodal centrum przesiadkowego, znajdującego się przy Placu Zwycięstwa.

 – Szybki transport publiczny jest przyszłością. Ta inwestycja zdecydowanie zwiększy ruch turystyczny, będzie także bardzo praktyczna do komunikacji. To będzie dla nas podstawowa oś transportowa. Ta inwestycja zmieni oblicze Jedliny – uatrakcyjni jeszcze bardziej nasze miasto – podkreśla Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

(KS)

Na całej długości linii kolejowej 285 trwają intensywne prace remontowe i budowlane.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej