Tygodnik DB2010

Bitwa w strugach deszczu

Huk armat i szczęk szabel wypełnił pola między Szczawnem-Zdrój, a Strugą w Gminie Stare Bogaczowice. 11 maja 2019 r. po raz kolejny odbyła się inscenizacja Bitwy na Czerwonych Wzgórzach.

Na polach w okolicy pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej w Szczawnie-Zdroju dziesiątki rekonstruktorów odtworzyły zwycięską bitwę ułanów Legii Polsko-Włoskiej nad wojskami pruskimi, która odbyła się 15 maja 1807 roku. Na polu bitwy nie zabrakło dobrze przygotowanych i ukochanych przez widzów koni z czeskiego Nachodu. Był obóz, 7 armat, 67 namiotów i 147 członków regimentów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Belgii. Nawet aura nie pokonała dzielnych rekonstruktorów.

– Mimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców ościennych gmin oraz turystów, którzy przybyli podziwiać walki ułanów. Huk armat i broni palnej, rżenie koni oraz barwne mundury sprawiły, że mogliśmy przenieść się do czasów, gdy Czerwone Wzgórze stało się polem bitwy z XIX wieku. Po bitwie była możliwość zwiedzania obozu rekonstruktorów w Pałacu Struga. Przemarsz wojsk ulicami Szczawna Zdroju odbył się w pięknym słońcu, a inscenizacja Bitwy pod Strugą toczyła się w… strugach deszczu. Dziękuję wszystkim tym, którzy byli z nami. Szczególne podziękowania kieruję do rekonstruktorów – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Stare Bogaczowice, Uzdrowiskowa Gmina Szczawno – Zdrój, Fundacja Pałac Struga, Gmina Wałbrzych oraz Towarzystwo Miłośników Szczawna – Zdroju.

(IL-AL)

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej