Tygodnik DB2010

150 rekonstruktorów przyjedzie do Strugi

Z okazji 212. rocznicy bitwy na Czerwonym Wzgórzu, Gmina Stare Bogaczowice, Uzdrowiskowa Gmina Szczawno – Zdrój, Pałac Struga, Towarzystwo Miłośników Szczawna – Zdroju oraz Gmina Wałbrzych zapraszają na uroczyste obchody bitwy na Czerwonym Wzgórzu, które odbędą się w dniach 10-11 maja.

Organizatorzy zaplanowali w tym czasie szereg atrakcji, a wśród nich: uroczysty apel pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej, przemarsz regimentów ulicami Szczawna Zdroju i biwak historyczny „Bitwa pod Strugą”. Podczas biwaku historycznego rozegra się inscenizacja „Bitwy pod Strugą” na polach w sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej, prezentacja XIX-wiecznego obozu wojskowego, pokaz życia obozowego oraz zwiedzanie obozu regimentów przy Pałacu w Strudze.

 – Biwak historyczny upamiętnia zwycięską bitwę ułanów Legii Polsko-Włoskiej z dnia 15 maja 1807 roku z wojskami pruskimi. Wezmą w nim udział profesjonalne Grupy Rekonstrukcji Historycznej epoki napoleońskiej na Dolnym Śląsku. Wydarzenie w zeszłym roku zgromadziło największą ilość rekonstruktorów w tej części Polski. W tym, organizatorzy zapowiadają znacznie większą liczbę regimentów (na dziś jest to ok. 150 osób). Będzie też rewelacyjna grupa z Nachodu (specjalny oddział kawalerii z końmi przeszkolonymi do działań pod ostrzałem artylerii). Swój udział potwierdził także Król Prus oraz Pani Walewska-certyfikowani odtwórcy postaci historycznych. W inscenizacji Bitwy pod Strugą wezmą udział regimenty z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Belgii. 11 maja będzie można także zwiedzać obóz rekonstruktorów, który będzie znajdował się na terenie Pałacu w Strudze. Po inscenizacji, tj. w godz. 16:30-19:00 będzie on otwarty dla zwiedzających. Każdy regiment będzie w pełni dostępny dla gości – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

(IL)

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej