Tygodnik DB2010

Święto konstytucji

W Mieroszowie uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wydarzenia, które w historii narodu polskiego odegrało szczególną rolę.

30 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowalowej odbył się apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem przygotowanego programu było przeniesienie uczestników do historycznych wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. Wystąpienia uczniów były przeplatane prezentacjami, omawiającymi zagadnienia: liberum veto, ostatniej wolnej elekcji, Komisji Edukacji Narodowej oraz Sejmu Wielkiego i uchwalenia pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie.

3 maja obchody rozpoczęła msza w intencji ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do Rynku, gdzie wysłuchano hymnu polskiego oraz okolicznościowych wystąpień Burmistrza Mieroszowa Andrzeja Lipińskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej Mieroszowa Violetty Kopki oraz księdza proboszcza Stanisława Piskorza.

– Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. Konstytucja 3 Maja umożliwiła przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Składamy dziś hołd naszym wielkim przodkom, twórcom Konstytucji 3 Maja, zbudowanej z poszanowaniem praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju – wartości, które każdy Polak, każdy obywatel Europy powinien zawsze stawiać na pierwszym miejscu – podkreślił Andrzej Lipiński, który podziękował uczestnikom uroczystości za obecność, która była wyrazem patriotycznej postawy i pamięci o tych, dla których dobro ojczyzny było dobrem nadrzędnym. Na koniec uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

(RED)

Obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Mieroszowie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej