Tygodnik DB2010

Zamek Książ w telewizji

Jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach zamku Książ w Wałbrzychu czyli wojenne lata 1944-45 poznamy dzięki serialowi powstającemu dla Canal+ Discovery. Globalny nadawca telewizyjny przygotowuje produkcję „Główne kwatery Hitlera”, który będziemy mogli zobaczyć późną wiosną tego roku.

Nieznane fakty z okresu II wojny światowej związane z zamkiem Książ w Wałbrzychu, pałacem Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, a także podziemnymi obiektami kompleksu Riese w Głuszycy i Walimiu stanowią kanwę scenariusza jednego z odcinków serialu, który był kręcony na terenie Polski i Niemiec od września ubiegłego roku. 10-odcinkowy serial wyprodukował Dom produkcyjny: Tvworking. Każda część będzie trwała około 45 minut i zostanie poświęcona innej kwaterze Adolfa Hitlera, m.in. Wilczemu Szańcowi w Gierłoży koło Kętrzyna, zamkowi Książ w Wałbrzychu, Bertechsgaden w Bawarii czy bunkrowi przy Kancelarii Rzeszy w Berlinie.

W każdym odcinku zaprezentowane zostaną relacje świadków, materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów oraz inscenizacje związane z konkretną kwaterą Hitlera. Roli prowadzącego podjął się znany regionalista i pasjonat historii rodem z Walimia, Łukasz Kazek.

W powiecie wałbrzyskim zdjęcia kręcono w obiektach Riese: Osówce i Włodarzu, a także w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju przy którym stoją dwie wierne repliki wagonów z pociągu Hitlera – Amerika.

Natomiast w Wałbrzychu zdjęcia kręcono w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie Hitler wziął udział w wiecu wyborczym na stadionie oraz właśnie w zamku Książ. W najważniejszym zabytku Wałbrzycha powstawały m.in. sceny zajęcia zamku przez nazistowską organizację TODT oraz wkroczenia do niego armii czerwonej. Wiele scen powstało także w podziemiach zamkowych na poziomie -50 metrów, które wydrążyli więźniowie obozu Gross-Rosen na potrzeby bunkra dla Hitlera i jego anturażu.

(MM)

W zamku Książ Canal+ Discover przygotowuje produkcję „Główne kwatery Hitlera”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej