https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rozdają komputery

Tylko do końca września mieszkańcy gminy Walim mogą składać wnioski o przyznanie zestawów komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu w najnowszej technologii LTE. O tym, kto może otrzymać zestawy i na jakich warunkach, rozmawiamy z wójtem Adamem Hausmanem.
 
hausman
Trwa kampania informacyjna skierowana do mieszkańców gminy Walim, dotycząca możliwości ubiegania się o bezpłatne komputery z dostępem do internetu. Proszę przypomnieć, co to za projekt.
Adam Hausman: – Realizujemy ogromne, warte ponad 6 milionów złotych przedsięwzięcie, dzięki któremu gmina Walim w około 95 procentach zostanie pokryta zasięgiem sieci LTE. Mieszkańcy oraz turyści uzyskają możliwość bezpłatnego dostępu do internetu za pomocą łącza WiFi w ramach zaprojektowanych 24 punktów Hot Spot.
 
Ponad 6 milionów złotych, to chyba spory wydatek dla budżetu gminy?
– Projekt jest w całości sfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu „Innowacyjna Gospodarka”. Został zaplanowany na pięć lat, po jego zakończeniu wszystkie urządzenia pozostaną i nadal będą służyć mieszkańcom.
 
W materiałach informacyjnych, kolportowanych przez gminę, jest informacja o darmowych komputerach dla mieszkańców.
– Tak, to jeden z elementów realizowanego projektu. Do gminnych instytucji trafi 90 zestawów komputerowych z dostępem do internetu w technologii LTE, kolejnych trzysta otrzymają mieszkańcy. Trzeba się zgłosić do urzędu gminy i wypełnić wniosek z pomocą naszych pracowników.
 
Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach?
– Nie tylko, kryteria są różne i system punktacji, który został opracowany do kwalifikacji wniosków, przewiduje udział różnych grup społecznych. Mówiąc ogólnie, zestawy komputerowe będą przydzielane zdolnym uczniom, seniorom, osobom z niepełnosprawnością, czy rodzinom zastępczym. Nie chodzi o to, żeby przede wszystkim wspierać osoby najuboższe, ale o przekonanie jak największej liczby osób, że korzystanie z sieci globalnej daje nowe, ciekawe możliwości. Tak zwane „wykluczenie cyfrowe” nie dotyczy przecież tylko osób o niskich dochodach.
 
Jak sprawdzić czy kwalifikujemy się do udziału w projekcie?
– Przede wszystkim trzeba być mieszkańcem gminy Walim. Kolejny krok, to przyjście do urzędu gminy, gdzie pracownicy wszystko wytłumaczą i pomogą wypełnić dokumenty. Oczywiście, jeśli ktoś chce to zrobić sam, to wnioski można pobrać ze strony www.walim.pl.
 
Do kiedy przyjmowane są wnioski?
Tylko do końca września. Proponuję się pośpieszyć, ponieważ w przypadku takiej samej ilości punków u kilku wnioskodawców, zadecyduje kolejność zgłoszenia.
 
Jak rozumiem, zestawy komputerowe będą przekazane mieszkańcom nieodpłatnie, nie będą też ponosili opłat za dostęp do internetu. Czy udział w projekcie wiąże się z jakąś inną opłatą?
– Absolutnie nie. Zestawy komputerowe będą użyczane uczestnikom projektu. Nie jest to darowizna, która wiąże się z opodatkowaniem. Jedyne czego oczekujemy to zobowiązanie, że sprzęt nie zostanie zniszczony czy odsprzedany.
 
Mówił pan, że „wykluczenie cyfrowe” może mieć różne przyczyny, niektóre osoby mogą odczuwać lęk przed nowoczesnymi technologiami. Nawet jeśli otrzymają komputery, nie będą wiedziały, jak z nich korzystać.
– Dlatego projekt zakłada także udział w szkoleniach, które pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z możliwościami, jakie daje dostęp do internetu. Będziemy oczywiście również wyjaśniać, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z sieci globalnej.
 
Projekt potrwa pięć lat, czy budżet gminy będzie stać, aby utrzymać całą infrastrukturę po tym okresie?
– Przed końcem projektu przewidziane są środki na modernizację urządzeń. Później obowiązek ich utrzymania przejdzie na gminę, ale nie będą to duże koszty w stosunku do korzyści, jakie będą odnosili mieszkańcy. Szacujemy wydatki na kilkanaście tysięcy złotych rocznie.
 
Dziękuję za rozmowę
(red)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty