Tygodnik DB2010

II Gala Kresowa w Starych Bogaczowicach

18 listopada 2018 r. w Starych Bogaczowicach odbyła się II Gala Kresowa. Tegoroczne wydarzenie tematyką nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Ryszard  Sławczyński – dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, zaprezentował zebranym gościom wystawę fotograficzną swojego autorstwa „Zułów na Kresach- miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego” oraz wygłosił wykład na temat ”Kresy i kresowianie w drodze ku Niepodległej”. Następnie publiczność została zabrana w muzyczną podróż przez zespoły z Białorusi. Na gości czekał słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.

Wydarzenie było zorganizowane przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Gminę Stare Bogaczowice w ramach kalendarza wydarzeń kulturalno-sportowych Powiatu Wałbrzyskiego na 2018 rok. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Bogusławowi Uchmanowiczowi – radnemu Rady Powiatu Wałbrzyskiego – za przygotowanie wspaniałych domowych ciast.

Ekspozycję autorstwa Ryszarda Sławczyńskiego będzie można obejrzeć w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie Zdroju od 23.11.2018 r. do 05.12.2018 r.

W tym samym dniu, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szczawnie Zdroju odbyło się odsłonięcie obelisku. W wydarzeniu brał udział – w imieniu Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego – radny Rady Powiatu Wałbrzyskiego Bogusław Uchmanowicz. Na obelisku przy Koronie Piastowskiej znajdują się trzy pamiątkowe tablice:

– czcząca pamięć osób, które walczyły o niepodległą Polskę i ją budowały;

– upamiętniająca Barbarę z Chłapowskich Dąbrowską – żonę twórcy Legionów Polskich we Włoszech, która w 1828 roku przebywała w Szczawnie-Zdroju;

– uwieczniająca bitwę na Czerwonym Wzgórzu, nieopodal Szczawna-Zdroju, podczas której Ułani Legii Polsko-Włoskiej pokonali wojska pruskie i gdzie po raz pierwszy na ziemiach polskich odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Wydarzenie uświetniła asysta honorowa Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

(GŁ)

 

 

W Starych Bogaczowicach kultywowane są kresowe tradycje.

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej