Tygodnik DB2010

Współpraca dała rozwój

Rozmowa z Mirosławem Lechem, wójtem Gminy Stare Bogaczowice.

 

Czy 4 lata to wystarczająco długo, aby dokonać istotnych zmian w takiej gminie, jak Stare Bogaczowice?

Mirosław Lech: – Aby uzyskać odpowiedź wystarczy rozejrzeć się po naszej gminie. Postęp widoczny jest między innymi w infrastrukturze drogowej. Wyremontowane zostały drogi gminne w Jabłowie, Starych Bogaczowicach, Lubominie, Cieszowie i Gostkowie. Odnowione są też drogi powiatowe w Gostkowie, Cieszowie, Chwaliszowie i Starych Bogaczowicach oraz droga wojewódzka w Strudze, Lubominie i Starych Bogaczowicach. Niezwykle ważne jest dla mnie bezpieczeństwo, dlatego postawiłem na budowę nowych chodników. Pojawiły się one w Starych Bogaczowicach, Strudze, Jabłowie, Lubominie i Nowych Bogaczowicach.

 

Budowa chodników to chyba nie jedyne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców?

– Nieustannie działamy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w gminie i to na wiele sposobów. Wprowadzone zostało całonocne oświetlenie uliczne, powstały nowe przejścia dla pieszych, zbudowaliśmy liczne progi zwalniające, zamontowaliśmy bariery energochłonne oraz zabezpieczające, a także postawiliśmy nowe wiaty przystankowe. Dbamy o sukcesywne oczyszczanie koryt rzecznych. Wiem, jak cenna jest praca naszych gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – nad którymi czuwa szef gminnych oraz powiatowych struktur OSP i mój zastępca Bogdan Stochaj – dlatego dofinansowujemy ich działania: zakupiliśmy nowy sprzęt oraz wóz strażacki. Partycypowaliśmy również w kosztach zakupu nowego radiowozu policyjnego, który patroluje nasze ulice.

 

Czy przez ostatnie cztery lata udało się Panu poznać potrzeby mieszkańców?

– Dużo rozmawiam z ludźmi. Ponad to uzyskuję informację od radnych z klubu Współpraca dla Rozwoju, którzy są blisko mieszkańców, znają ich potrzeby i przekazują je do mnie. Dzięki temu w Gminie Stare Bogaczowice widoczny jest rozwój społeczny. Powstało przedszkole i żłobek w Strudze. Przedszkole w Starych Bogaczowicach zmieniło siedzibę, co polepszyło warunki oraz poszerzyło integrację maluchów z dziećmi w wieku szkolnym. Są też nowoczesne place zabaw. Od zawsze walczyłem o budowę nowych świetlic i ośrodków integracji społecznej, które sukcesywnie powstają w każdym sołectwie. Dbając o seniorów, zapewniamy ciekawe spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym roku wprowadzona została również komunikacja miejska. Ważnym elementem naszych działań jest także rozwój kultury. Dzięki licznym przedsięwzięciom kulturalnym zapewniamy edukację, rozrywkę oraz integrację. Co roku odbywają się wydarzenia, wśród których znajduje się Inscenizacja Bitwy pod Strugą, Dni Gminy Stare Bogaczowice, Dożynki Powiatowo – Gminne, Jarmark Wielkanocny, Wieczornica Patriotyczna, wspólne kolędowanie, czy koncerty muzyczne. Organizujemy też liczne zajęcia i wyjazdy dla najmłodszych w okresie wakacyjnym i ferii zimowych.

 

Zanim został pan wójtem, działał pan w klubie sportowym i prowadził fundację propagującą sport i zdrowy styl życia. Czy ten temat jest nadal Panu bliski?

– Każdego dnia mam styczność ze sportem. Jestem członkiem drużyny piłkarskiej oraz biegam. Nadal bardzo mi zależy, aby sport był na wyciągnięcie ręki każdego mieszkańca gminy, szczególnie młodzieży. Priorytetem były dla mnie nowe boiska wielofunkcyjne, które powstały w Starych Bogaczowicach, Nowych Bogaczowicach, Gostkowie, Chwaliszowie, Cieszowie i Lubominie. Na terenie naszej gminy organizujemy także imprezy sportowe, które wpisały się już na stałe w lokalny kalendarz. Są to: Półmaraton Górski z Flagą na Trójgarb, zawody MTB czy traithlonowe. Oprócz sportu, niezwykle ważny jest dla mnie rozwój turystyki. Zaczęliśmy, dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców, od przywrócenia zalewu w Starych Bogaczowicach, który dzisiaj przyciąga mieszkańców całego powiatu. Postawiliśmy także na wyjątkowo malowniczy masyw Trójgarbu. W porozumieniu z gminami Czarny Bór i Szczawno-Zdrój oraz Nadleśnictwem Wałbrzych realizujemy jego zagospodarowanie. Na szczycie Trójgarbu powstaje także wieża widokowa, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na miarę całego powiatu.

 

Czy to już wszystko, co zostało zrobione w gminie przez te 4 lata?

– Nie wspomniałem jeszcze o ochronie środowiska, na rzecz której wprowadzamy innowacyjne rozwiązania. Na budynkach użyteczności publicznej zainstalowaliśmy system fotowoltaiczny, przeprowadziliśmy termomodernizację budynku szkoły, modernizację oświetlenia ulicznego (LED), wymieniliśmy źródła ogrzewania oraz zajęliśmy się usuwaniem wyrobów azbestowych.

 

Jaki jest przepis na to, aby w tak krótkim czasie zrobić tak wiele?

– Wystarczy precyzyjny plan, determinacja podczas realizacji, systematyczna praca oraz zgrany zespół zaufanych ludzi, którymi w tym przypadku są radni z Klubu Współpraca dla Rozwoju, mój zastępca Bogdan Stochaj i pracownicy Urzędu Gminy w Starych Bogaczowicach. Niezwykle ważne są także rozmowy z mieszkańcami, bo to przecież dla nich wszyscy pracujemy. Nasze działania są realizacją ich pomysłów i spełnieniem ich potrzeb. Myślę, że kluczem do sukcesu jest zarówno dialog wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Intensywnie współpracujemy z Aglomeracją Wałbrzyską, Powiatem Wałbrzyskim oraz gminami ościennymi. Razem można o wiele więcej.

 

Kadencja dobiega końca. Czy wszystkie Pana założenia sprzed 4 lat zostały zrealizowane?

– Ten czas przyniósł wiele pozytywnych zmian. Gmina Stare Bogaczowice zmieniła się na lepsze, a dzięki współpracy i zaangażowaniu mieszkańców udało się nam zrobić więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Są jednak takie zagadnienia, które wymagają wieloletniego, złożonego działania. Dlatego nasza gmina potrzebuje kontynuacji dotychczasowych przedsięwzięć, ale także wprowadzenia nowych rozwiązań na rzecz poprawy jakości życia oraz bezpieczeństwa w Gminie Stare Bogaczowice.

Rozmawiał Robert Radczak

 

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej