Tygodnik DB2010

Odszedł Stanisław Michalik

Z głębokim żalem informujemy, że 4 września 2018 r. zmarł Stanisław Michalik – lubiany i ceniony przez Czytelników felietonista Tygodnika DB 2010.

 

Stanisław Michalik zadebiutował na łamach Tygodnika DB 2010 felietonem „Co się odwlecze”, który ukazał się 5 lutego 2015 r. I od razu zdobył serca Czytelników, stając się z miejsca stałym gościem na naszych łamach. W swoich publikacjach przede wszystkim skupiał się na ukazywaniu wszystkiego co najlepsze w swojej małej i wielkiej ojczyźnie. Zwracał nam uwagę na piękno natury, na nietuzinkowe osoby w naszym otoczeniu, na lektury, po które warto sięgnąć. Miał ogromną wiedzę i chętnie się nią dzielił. Był człowiekiem renesansu. Był osobą serdeczną i ciepłą. Był wrażliwy i otwarty. Był patriotą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Był człowiekiem prawym. I dlatego tak trudno o Nim pisać był…

Rodzinie i wszystkim bliskim śp. Stanisława Michalika – w imieniu redakcji Tygodnika DB 2010 i swoim – składam wyrazy współczucia.

Robert Radczak

 

***

Stanisław Michalik (1939 – 2018)

Z zawodu nauczyciel, historyk i polonista. Był burmistrzem Głuszycy w latach 1994-1998, wicestarostą i starostą wałbrzyskim, samorządowcem, pracownikiem instytucji kulturalnych, działaczem społecznym, pisarzem, poetą, historykiem i miłośnikiem regionu, publicystą Tygodnika DB 2010, redaktorem Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego i „Kuriera Głuszyckiego”. Ma w dorobku kilkanaście wydawnictw książkowych o historii Głuszycy i Ziemi Wałbrzyskiej:

Historia mojego miasta Głuszyca,

Niezwykłości Osówki,

Impresje Walimskie na 700-lecie,

Głuszyca dawniej i dziś, album,

Głuszyckie kontemplacje. Część I, Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy,

Głuszyckie kontemplacje. Część II, Opowieści o Głuszycy i najbliższej okolicy.

U źródeł Charlotty. Ciekawostki z historii i współczesności Jedliny-Zdroju,

Wałbrzyskie powaby. Blogowe opowieści o Wałbrzychu i Ziemi Wałbrzyskiej,

Głuszyca-miasto włókniarzy

W przygotowaniu do druku pozostawił album o Głuszycy z wybranymi wierszami i fotografiami.

Był stałym komentatorem wałbrzyskiej rozgłośni radia „Złote Przeboje”, promującym region wałbrzyski, jego walory turystyczno-krajoznawcze, kulturalne i historyczne. Prowadził blog internetowy „Tu jest mój dom” poświęcony promocji turystycznej, kulturalnej i historycznej Głuszycy oraz Ziemi Wałbrzyskiej. Zdobył drugą nagrodę w dolnośląskim konkursie na najlepszy blog („Blog Day 2011″) organizowany przez „Gazetę Wyborczą” i pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Bibliotecznym organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Głuszycy. Był laureatem konkursu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w roku 2012 pod hasłem: ”Moja pierwsza praca zawodowa – wspomnienia dolnośląskich seniorów” (Tytuł pracy konkursowej: „Podróż sentymentalna”).

Za działalność społeczno-kulturalną uhonorowany został tytułami „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”, „Honorowy Zasłużony dla Włókiennictwa w Głuszycy”, „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Głuszycy oraz Ziemi Wałbrzyskiej.

(SJ)

Tags:

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej