Tygodnik DB2010

Podstawowy Rachunek Płatniczy – mało atrakcyjna alternatywa

 

8 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, na podstawie której wszystkie banki i SKOK-i muszą zaoferować swoim klientom Podstawowe Rachunki Płatnicze. Mówiąc w dużym uproszczeniu chodzi o rachunki dla osób, które dotychczas nie korzystały z usług bankowych. Taki rachunek musi gwarantować: bezpłatne prowadzenie konta, bezpłatną obsługę karty płatniczej, darmowe co najmniej pięć transakcji w miesiącu (zlecenie przelewu, polecenie zapłaty, zlecenie stałe), a także darmowe wypłaty z bankomatów własnych banku oraz pięć bezpłatnych wypłat z bankomatów obcych w miesiącu. Za pozostałe transakcje i usługi banki wciąż będą mogły pobierać opłaty.

Nowelizacja ustawy nakłada również dodatkowe obowiązki informacyjne na banki. Konieczne będzie stosowanie jednolitego nazewnictwa usług podstawowych, co ma ułatwić porównywanie ofert różnych podmiotów. Ponadto klienci zawierając umowy rachunków płatniczych (czyli przede wszystkim kont osobistych) będą otrzymywali kolejne dokumenty do przeczytania/podpisania – niezależnie czy otwierają rachunek podstawowy czy inne konto w banku. W przypadku tego pierwszego, proces sprzedaży będzie dłuższy, ponieważ bank będzie sprawdzał poprzez system Krajowej Izby Rozliczeniowej, czy klient ma już rachunek płatniczy w innym banku. Wymiana informacji między bankami może zająć nawet siedem dni.

Biorąc pod uwagę ustawowo określony niewielki zakres bezpłatnych usług i ograniczony zasięg oferty, nie należy się spodziewać, że oferta ta będzie interesującą zachętą do włączenia się nowych klientów w bezgotówkowy obrót pieniądza. Ubankowienie Polaków szacuje się na ponad 80 proc. i od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Z badań Związku Banków Polskich wynika, że to nie koszt usług bankowych jest powodem, dla którego część osób nie decyduje się założyć konta w banku. Jako powód najczęściej podawane są zbyt niskie dochody i wynikający z tego brak potrzeby zakładania rachunku.

Tymczasem w przypadku polskich banków oferta konta darmowego nie jest taką nowością, jak na niektórych innych rynkach unijnych. Przykładem może być „Konto dla Ciebie” w banku Credit Agricole, wprowadzone do oferty w kwietniu bieżącego roku. Korzystanie z tego konta, jak również używanie karty do konta i wypłaty z bankomatów są całkowicie bezpłatne pod warunkiem wykonania co najmniej jednej transakcji kartą w miesiącu i zapewnienie minimum 1 tys. zł regularnych wpływów miesięcznie (to znacznie mniej niż średnie krajowe wynagrodzenie oraz znacznie więcej korzyści niż w rachunku podstawowym). Przelewy zwykłe zlecane przez Internet lub w aplikacji mobilnej są bezpłatne bez żadnych dodatkowych warunków. Warto dodać, że karta dodawana do konta jest wielowalutowa i można nią płacić na całym świecie w złotówkach, dolarach, funtach lub euro bez kosztów przewalutowania.

Częścią Konta dla Ciebie jest indywidualna linia kredytowa oraz pakiet ubezpieczeń Pomoc dla Ciebie. Klienci banku mogą także skorzystać z oferty największego w Polsce Klubu Rabatowego, który współpracuje z blisko 10 tys. sklepów i punktów usługowych – płacąc w nich kartą Credit Agricole można dostać nawet do 55 proc. zniżki. Każdy, kto otworzy nowe konto w Credit Agricole może dostać atrakcyjny bonus, który sam może wybrać: 200 zł premii za przeniesienie konta z przelewem wynagrodzenia z dotychczasowego banku, 300 zł zwrotu kosztów rachunków za media (wodę, gaz itp.) opłacanych z nowego konta lub 50-procentowy bonus na usłudze CASaver. Bank wszystkim otwierającym nowe konto oferuje także korzystną ofertę oszczędzania – 3% w skali roku na Rachunku Oszczędzam do kwoty 100 tys. złotych.

Mając te wszystkie korzyści w zasięgu ręki, praktycznie bezpłatnie, czy warto otwierać Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Przemysław Przybylski

 

***
Redakcja nie odpowiada za przedstawione dane, opinie i stwierdzenia, które stanowią wyraz osobistej wiedzy i poglądów autora. Treści zawarte w felietonie nie odzwierciedlają poglądów i opinii redakcji.

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej