Tygodnik DB2010

Nowe centrum przesiadkowe

Po wielu latach popadania w ruinę w końcu zabytkowy dworzec kolejowy Wałbrzych Szczawienko doczekał się remontu i dziś służy jako nowoczesne centrum przesiadkowe. Do odnowionej stacji dojeżdżają autobusy reaktywowanej linii nr 1.

 

– Dworzec kolejowy Wałbrzych Szczawienko ma 165 lat, a na remont kapitalny czekał lat 38 i dziś wygląda przepięknie! Razem z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, Dyrekcją PKP Nieruchomości i PKP PLK, samorządowcami Aglomeracji Wałbrzyskiej, radnymi i mieszkańcami Wałbrzycha uroczyście dokonaliśmy symbolicznego otwarcia obiektu. Niezwykle ciekawy rys historyczny przedstawił Rafal Wiernicki. Kolejny obiekt w naszym regionie, który – zamiast zburzyć – udało się odtworzyć! Przypomnę, że kolejowa linia 274 Wrocław – Zgorzelec w latach 2005-2017 „wchłonęła” około 645 mln. zł. Sam remont dworca na wałbrzyskim Szczawienku pochłonął przeszło 6 mln. zł z budżetu miejskiego i środków Unii Europejskiej. To kolejna inwestycja, która – oprócz potrzeb lokalnych – wpisuje się w rządowy plan renowacji linii kolejowej nr 274. W okręgu wałbrzyskim za nami przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko i Świebodzice, wkrótce ruszy budowa nowego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum, a w planach jest remont stacji Wałbrzych Główny – wylicza Kamil Krzysztof Zieliński, wicewojewoda dolnośląski.

Wraz z otwarciem centrum przesiadkowego Wałbrzych Szczawienko, uruchomiona został nowa linia komunikacji miejskiej. Trasa przejazdu autobusów linii nr 1 poprowadzi ulicami: Stacyjną (dworzec Wałbrzych Szczawienko) – Wrocławską – Lelewela – Gagarina – Wieniawskiego – al. Podwale – Gagarina – Lelewela – Wrocławską – Stacyjną (dworzec Wałbrzych Szczawienko). Godziny odjazdów nowego połączenia dostosowane zostały do rozkładu jazdy pociągów relacji: Wałbrzych – Wrocław. Autobus kursować będzie we wszystkie dni tygodnia od godz. 4:43 do godz. 22:05.

Z kolei od 1 kwietnia 2018 r. pasażerowie, oprócz funkcjonującego już miesięcznego Biletu Zintegrowanego Wałbrzych, mogą korzystać z oferty biletu wieloprzejazdowego do „Biletu Zintegrowanego Wałbrzych Jednorazowego Tam i Powrót”. Oferta kierowana jest do pasażerów Kolei Dolnośląskich oraz pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Wałbrzych – ZDKiUM. Bilet wieloprzejazdowy do „Biletu Zintegrowanego Wałbrzych Jednorazowego Tam i Powrót” stanowi integralną część biletu kolejowego wydawanego przez Koleje Dolnośląskie SA. Bilet ten w dniu swojej ważności uprawnia jego posiadacza, zgodnie z wpisem na bilecie, do jednego przejazdu pociągiem Kolei Dolnośląskich SA w relacji „tam/powrót” oraz do nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich liniach komunikacyjnych, w okresie ważności biletu w publicznym transporcie zbiorowym, świadczonym środkami transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wałbrzych. Bilet Zintegrowany Jednorazowy Wałbrzych Tam i Powrót ważny jest w dniu na nim wskazanym – od godziny 00:01 do godziny 24:00. Cena biletu normalnego wynosi 7 zł, a ulgowego 3,50 zł. Bilety można nabyć w pociągach i autobusach Kolei Dolnośląskich, we wszystkich Biurach Obsługi Klienta Kolei Dolnośląskich i kasach biletowych Kolei Dolnośląskich oraz we wszystkich kasach biletowych przewoźnika „Przewozy Regionalne” sp. z o.o.

(RED)

szczawienko hall 

Imponujący hall zabytkowego dworca Wałbrzych Szczawienko.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej