Tygodnik DB2010

Kładka zastąpi wiszący most

 

Gmina Walim realizuje projekt zwiększenia dostępności do zasobów przyrodniczych oraz rozwoju nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim.

 

W ramach przedsięwzięcia prowadzona jest rozbiórka mostu wiszącego nad jeziorem Bystrzyckim. W projekcie zaplanowana jest budowa nowej kładki dla pieszych wraz z elementami ścieżki edukacji ekologicznej, stanowiącej atrakcję turystyczną, przebudowa oraz wyposażenie pomieszczeń zamku Grodno i utworzenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej, rozbudowa ośrodka edukacji ekologicznej o Centrum Bioedukacji i Obsługi Ruchu Turystycznego wraz z utworzeniem akwarium z fauną i florą jeziora Bystrzyckiego.

– Stalowa kładka dla pieszych (wiszący most) łącząca brzegi jeziora Bystrzyckiego znajdowała się przy Rezerwacie Góra Choina. Została wykonana w 1968 roku przez nieistniejącą dzisiaj Hutę Szkła “Wałbrzych”. Z kładki, podwieszonej na stalowych linach zakotwiczonych w skałach, rozciągał się piękny widok na jezioro i Górę Chojna. Aby zachować tę atmosferę będzie tu wzniesiona kładka betonowa. Powstanie według projektu opracowanego przez zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Kładka będzie miała 126 m długości, od 2,4 do 4,9 m szerokości, w szerszych miejscach mają być wykonane ławy do siedzenia. Na poprawę infrastruktury turystycznej w obrębie jeziora Bystrzyckiego gmina Walim otrzymała 6 milionów złotych. Całość inwestycji, obejmująca również nowy budynek, akwarium z fauną jeziora i ścieżkę dydaktyczną, wyniesie około 11 milionów złotych – wyjaśnia Adam Hausman, wójt Gminy Walim.

(RED)

 most zagorze rozbiorka

Rozbiórka wiszącego mostu w Zagórzu Śląskim.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej